„Srpnový program klášterní zahrady je další příležitostí užít si odpoledne plné klidu a relaxace. Je také další možností podílet se na postupném směřování tohoto unikátního prostoru: zahrady a kláštera. Na jeho zpřístupňování pracujeme intenzivně několik let. Do jeho dalšího směřování se snažíme prostřednictvím veřejných diskuzí zapojovat místní obyvatele,“ uvedla v tiskové zprávě kraje Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana odpovědná kulturu, cestovní ruch a památkovou péči.

Zahrada, která se poprvé veřejnosti otevřela letos v květnu, se postupně stává místem setkávání a oázou klidu, kterou by si místní v centru tohoto podorlického města přáli.

Podívejte se, jak zahrada vypadala při květnovém otevření:

Odhalí klášter v Opočně další tajemství? Pod studnou rajské zahrady vedou chodby

Ve čtvrtek 3. srpna se od 16.30 hodin budou moci lidé setkat u společného neformálního grilování, na němž chtějí organizátoři představit výstupy červnové veřejné diskuse k využití kláštera.

Prostor ale bude i pro nové nápady. Každý z místních obyvatel se tak do procesu oživování opočenské památky může zapojit. Přispět svými nápady mohou i děti, pro které organizátoři připravili zábavné aktivity spojené s klášterem.

Veřejná diskuze se uskuteční před koncertem oblíbeného písničkáře Michala Horáka, ten vystoupí ve 20 hodin.

close Veřejná diskuze se uskuteční před koncertem oblíbeného písničkáře Michala Horáka, ten vystoupí ve 20 hodin. info Zdroj: KHK zoom_in Veřejná diskuze se uskuteční před koncertem oblíbeného písničkáře Michala Horáka, ten vystoupí ve 20 hodin.

V průběhu odpoledne mohou zájemci zhlédnout výstavu o osudech pamětníků z Opočna i celého Královéhradeckého kraje. Výstavu připravila organizace Paměť národa Východní Čechy a v zahradě zůstane k vidění do začátku září.

Program v klášterní zahradě se koná díky realizaci projektu Královéhradeckého kraje, Komunitní zahrada kapucínského kláštera v Opočně, za podpory Fondů EHP 2014–2021. Vstup na akci je pro návštěvníky zdarma.

Klášterní areál, který dnes vlastní Královéhradecký kraj, byl založen na základě rozhodnutí provinciální kapituly kapucínského řádu v roce 1673. Ústavní zařízení v opočenském klášteře fungovalo do roku 2007. Celý komplex je od roku 1958 kulturní památkou.