Už začátkem příštího týdne se budou hřbitovy plnit záplavami svíček, věnců, a také lidí. Budou totiž dušičky, den, kdy se vzpomíná na zemřelé.

Většinou už od října jsou obchody zavaleny právě ozdobami na hroby. Podle Luboše Svobody ze zahradního centra v Běstvinách o ně zatím ještě moc velký zájem není.

„Většinou nákupy na dušičky nechávají lidé na poslední chvíli a přijdou až tak týden čtyři dny před dušičkami. Kupují se hlavně polystyrénové a slaměné kroužky, věnce a svíčky," uvedl Luboš Svoboda s tím, že velký zájem o to, koupit si kroužek a věnec si udělat sám, mají starší lidé. Ti mladší si koupí už ty hotové.

„Věnečky stojí od 100 do 120 korun, větší věnce od 140 korun. Nejmenší kroužky jsou asi za devět korun, ty největší za 22 korun. Stejně tak i slaměné," vypočítal Luboš Svoboda.

Vlastní výroba

S tím, že lidé si věnce dělají rádi sami, souhlasí i Zdena Papáčková, která má květinářství v Častolovicích.

„Hodně se shání po kroužkách s tím, že si je vytvoří podle svého. To se tak trochu vrací. Jinak ještě kupují chryzantémy v květináči a věnečky. Ty malé bukvicové a slaměnkové stojí od 50 korun, zelené od 115 a ze stříbrňáku od 160 až do 400 korun. Je to podle velikosti a materiálu," vysvětlila Zdena Papáčková, která má i svou vlastní dušičkovou specialitu. Na objednávku vytváří srdíčka, která jsou mnohem náročnější než věnečky.

„Lidé se po nich ptají. Ale jenom ti, kteří vědí, že je dělám. Malé srdíčko stojí devadesát korun, velké sto čtyřicet pět," prozradila Zdena Papáčková s tím, že lidé obvykle myslí hlavně na cenu, aby to bylo co nejlevnější.

Zdeňka Kvasničková z květinářství  v Kostelci nad Orlicí uvádí, že nejvíce se u nich prodávají nazdobené věnečky z šišek i z chvojí, lesní misky a věnce.

„Dokonce se zdobí i kříže sušenými rostlinami. Něco máme na krámě, aby lidé viděli, jak to vypadá, jinak se to dá objednat. Lidé si ale nic speciálního nepřejí, spíše takový standard. Ze živých řezaných květin se dělají vypichované misky, nebo kupují v květináči živé chryzantémy. Pak se dělá varianta, lesní misky z chvojí a sušiny," řekla Zdeňka Kvasničková.

Klasika vede

S tím, že lidé preferují stále tu stejnou klasiku, souhlasí i Zdena Papáčková. Podle ní je to každý rok pořád to samé. „V tomhle moc fantazie není. Trendy asi nějaké jsou, ale záleží na člověku. Někdo chce něco modernějšího, ale to si musí objednat, protože dušičky jsou strašně tradiční," dodala Zdena Papáčková.

Ovšem vzpomínky na zesnulé nejsou jenom žně pro obchodníky, ale i pro zloděje. Lidé by si tak měli dávat větší pozor. Samozřejmě že i policie každoročně toto období registruje.

„Víme, že na hřbitovy dojíždí spousta řidičů, proto bereme v úvahu, že to jsou buď řidiči nějak citově rozrušenější, nebo jsou starší," objasňuje policejní mluvčí Alena Kacálková, podle níž mají lidé mysl zaměstnanou tím, jak se postarají o své zesnulé, a přitom zapomenou třeba zamknout auto nebo ho nechají otevřené a postupně vynášejí věci, které potřebují na hrob. Toho pak můžou využít zloději, kteří jim seberou doklady a peníze.

„V rámci výkonu služby jezdí v okolí hřbitovů policisté a kontrolují například to, jestli jsou auta zamčená. Neřekla bych však, že je krádeží hodně. Loni jsme ani neměli případ, kdy by bylo něco odcizeno ze hřbitovní architektury, jako jsou sošky a podobně," dodala Alena Kacálková.

Na kolik přijde dušičková výzdoba

• věnce: 50 – 400 korun
• kroužky (polystyrén, sláma): 9 – 22 korun
• srdíčka: 90 – 145 korun
• chryzantémy v květináči: 200 – 300 korun
• svíčky: 5 – 90 korun