Strašák v podobě digitalizace se vznáší nad malými kiny v okrese. Do konce roku totiž pravděpodobně skončí výroba a distribuce nejnovějších filmů na třiceti pěti milimetrových celuloidových pásech.

Podle vedoucí kina v Kostelci nad Orlicí Marty Klimešové tomu ale hned tak nebude. „V zahraničí stále dotují provoz „pětatřicítek“, takže si myslím, že jen tak ještě neskončí. Myslím si, že je to jen ohromná módní vlna udělat digitál. Já sama jsem na setkání „kinařů“ viděla, že s ním mají problémy, a že to ještě není tak učesané, jak by mělo,“ uvedla Klimešová, která dodává, že pravděpodobně až se vlna uklidní, tak vedle sebe budou existovat nakonec oba dva systémy.

Založili Art Kino, aby lidé dále chodili

Protože je však filmů na celuloidu čím dál tím méně, založili od února v Kostelci Art Kino, aby si dokázali udržet návštěvníky. „S postupující digitalizací kin bude asi nějakou dobu ubývat klasických 35 milimetrových filmů. V době, kdy se hradecké kino Centrál potýká s existenčními problémy budeme jedním z mála kin v kraji, které se chtějí na tento typ filmů orientovat,“ řekla Klimešová, která chce v rámci programu Art Kina uvádět jak dokumenty, tak hudební filmy a filmy mimo hlavní proud. Ty budou promítány přibližně jednou za měsíc.

K tomu, aby si v Kostelci zakoupili digitální projektor nemají peníze, stejně jako v Borohrádku. Tady však plánují přeci jen jeden digitální projektor pořídit. Ten bude ale využitelný pouze na různé prezentace a jednání, kde bude potřeba projekce. Nelze ho ale brát jako náhradu normálního promítacího zařízení.

„Jednal jsem s technikem, který nám zajišťuje promítání, a s ním jsem zatím předběžně domluven na tom, že bychom případně udělali nějaký upgrade toho stávajícího zařízení. Ale je to zatím ve fázi jednání,“ uvedl možné řešení tajemník Borohrádku Zdeněk Cablk.

Těžko říci, co s nimi bude dál

Na nový přístroj město nemá peníze, a tak zvažovalo možnost dotace. Tam jsou ale bohužel hodně přísná kritéria a Borohrádek by stejně neměl finanční prostředky na doplacení zbytku. „Musíme se držet formátu, který je pro nás nyní dostupný. Jakmile ustane, je těžké říci, jak to bude dál. Na plnohodnotné náhradní zařízení ale peníze nikde nejspíše nenajdeme,“ dodal Cablk.

Nový projektor se nechystají koupit ani v Českém Meziříčí. „Zatím budu promítat tak, jak to je. Co bude dál, ještě vůbec nevím. Kdyby alespoň byla návštěvnost, ale ta je přímo katastrofická. Já hraji pouze tři filmy za měsíc, někdy i dva,“ vysvětlil vedoucí kina Vzájemnost Zdeněk Tošovský.

Jak je to s kiny na Rychnovsku?

• Na konci roku možná nebudou filmy k dispozici na třiceti pěti milimetrových celuloidových pásech a filmaři budou své filmy dále natáčet pouze na digitální techniku.

• V současné době má pouze Kino 70 v Dobrušce plně digitální techniku a má možnost promítat digitální snímky a také formát 3D.

• V Rychnově nad Kněžnou mají nyní mobilní digitální projektor, který slouží k promítání v kinokavárně v malém sále Pelclova divadla.

• Ostatní kina zatím neplánují nakoupit digitální projektory, protože na to nemají peníze. Co s nimi bude, až skončí celuloidové pásy, nikdo ani netuší.