VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ke kolaudaci chybí ještě rok. Opočenská čistička teď pojede ve zkušebním provozu

Opočno - Ačkoliv kolaudace nově intenzifikované čistírny odpadních vod na Vodětíně proběhne až za rok, faktického „nastartování“ se Opočno dočkalo už letos.

15.11.2011
SDÍLEJ:

REKONSTRUKCÍ a intenzifikací čistírny odpadních vod se Opočno zařadilo mezi města šetrná k životnímu prostředí. Navíc to přinese i úspory. Na snímku je seřizován most aktivaceFoto: Markéta Fingrálová

Na začátku listopadu byla úspěšně zahájena komplexní zkouška technologické části čistírny, dnes se naplno rozbíhá roční zkušební provoz, na jehož konci bude definitivní kolaudace.

„Opočno bylo zařazeno na seznam nevyhovujících čistíren, nemohli jsme čekat, městu hrozily penalizace,“ zdůvodňuje investici ve výši zhruba 54 milionů korun opočenský starosta Štěpán Jelínek. Zároveň dodává, že se radnici podařilo získat na celou akci dotaci. Z fondu soudržnosti Evropské unie to bylo 37,72 milionů, ze Státního fondu životního prostředí pak 2,22 miliony korun.

„Z důvodu žádosti o dotaci jsme museli změnit způsob řešení provozování. Výpovědí soukromému provozovateli se provozovatelem stalo město Opočno, potažmo Technické služby města Opočna, což sebou přineslo i příznivější dopad při stanovení cen stočného pro obyvatele města a okolí,“ zmiňuje starosta kroky, které celé akci předcházely.

Samotná realizace začala v říjnu loňského roku, termín dokončení byl stanoven na 15.11. letošního roku. Podle slov Markéty Fingrálové, vedoucí odboru majetku a rozvoje města, proběhla rekonstrukce a intenzifikace čistírny bez výraznějších problémů, mírný skluz nastal pouze v červenci při dodávce technologie do aktivační nádrže. „Ten se bez problémů dohnal, dnes se čistírna rozběhne přesně podle harmonogramu v režimu zkušebního provozu. Voda má na výstupu hodnoty, které splňují současné požadavky, její kvalita odpovídá kaprové vodě, což je kategorie velmi čistých vod,“ informuje Markéta Fingrálová.

Opočno se tak zařadí mezi místa, jejichž potoky jsou šetrné k přírodě. Městu to přinese i úspory, výrazně se totiž sníží poplatky, které jsou odváděny Povodí Labe za vypouštění odpadních vod. Je pravděpodobné, že o využívání čistírny budou mít zájem i v okolí. „Kapacita čistírny byla navržena s ohledem na spádové obce, je schopna čistit i pro ně, zájem už projevily Semechnice, Trnov a Houdkovice,“ jmenuje Markéta Fingrálová obce, se kterými se o této možnosti jedná.

Dana Marková

15.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení