Na začátku listopadu byla úspěšně zahájena komplexní zkouška technologické části čistírny, dnes se naplno rozbíhá roční zkušební provoz, na jehož konci bude definitivní kolaudace.

„Opočno bylo zařazeno na seznam nevyhovujících čistíren, nemohli jsme čekat, městu hrozily penalizace,“ zdůvodňuje investici ve výši zhruba 54 milionů korun opočenský starosta Štěpán Jelínek. Zároveň dodává, že se radnici podařilo získat na celou akci dotaci. Z fondu soudržnosti Evropské unie to bylo 37,72 milionů, ze Státního fondu životního prostředí pak 2,22 miliony korun.

„Z důvodu žádosti o dotaci jsme museli změnit způsob řešení provozování. Výpovědí soukromému provozovateli se provozovatelem stalo město Opočno, potažmo Technické služby města Opočna, což sebou přineslo i příznivější dopad při stanovení cen stočného pro obyvatele města a okolí,“ zmiňuje starosta kroky, které celé akci předcházely.

Samotná realizace začala v říjnu loňského roku, termín dokončení byl stanoven na 15.11. letošního roku. Podle slov Markéty Fingrálové, vedoucí odboru majetku a rozvoje města, proběhla rekonstrukce a intenzifikace čistírny bez výraznějších problémů, mírný skluz nastal pouze v červenci při dodávce technologie do aktivační nádrže. „Ten se bez problémů dohnal, dnes se čistírna rozběhne přesně podle harmonogramu v režimu zkušebního provozu. Voda má na výstupu hodnoty, které splňují současné požadavky, její kvalita odpovídá kaprové vodě, což je kategorie velmi čistých vod,“ informuje Markéta Fingrálová.

Opočno se tak zařadí mezi místa, jejichž potoky jsou šetrné k přírodě. Městu to přinese i úspory, výrazně se totiž sníží poplatky, které jsou odváděny Povodí Labe za vypouštění odpadních vod. Je pravděpodobné, že o využívání čistírny budou mít zájem i v okolí. „Kapacita čistírny byla navržena s ohledem na spádové obce, je schopna čistit i pro ně, zájem už projevily Semechnice, Trnov a Houdkovice,“ jmenuje Markéta Fingrálová obce, se kterými se o této možnosti jedná.

Dana Marková