VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když obrazy vyprávějí svůj příběh...

Opočno - Dny evropského dědictví se na zámku v Opočně nesly v originálním duchu. V Záměli se akce teprve uskuteční.

18.9.2012
SDÍLEJ:

Jedním ze zastavení během sobotní procházky po renesančních obrazech v opočenském zámku byl i známý Žerotínský epitaf. Kromě své umělecké hodnoty dokumentuje i podobu části interiéru opočenského kostela Nejsvětější Trojice v době kolem roku 1575. Foto: Dana Marková

Pátrání po autorství se dá občas přirovnat k práci téměř detektivní. To platí bezesporu i v malířství, obrazy na opočenském zámku stále ještě neřekly své poslední slovo.

Některé z nich jsou předmětem dalšího zkoumání, i o tom se mluvilo na sobotní přednášce Renesanční obrazy ze sbírek opočenského zámku, která proběhla v rámci Dnů evropského kulturního dědictví.

Příkladem je jedno z nejvýznamnějších děl Madona s dítětem a malým Janem Křtitelem, které pochází z dílny florentského malíře Andrea del Sarto. I když dnes jsme zvyklí mluvit ve spojení s malířstvím spíše o ateliéru, slovo dílna bylo v období renesance namístě. „Nebylo to pouze v renesanci. Skutečně šlo o řemeslo s celým učňovským procesem.

U mistra se učili chlapci třeba už od deseti let, začínali mícháním barev, postupně jim byly svěřovány další práce. Kdo byl šikovný, časem mohl namalovat některý detail na obraze mistra. Mnohdy byl mistr pouze autorem předlohy," vysvětluje Matouš Jirák, sobotní průvodce po renesančních obrazech.

Zatímco Madona s dítětem na další výzkum ještě čeká, jiný opočenský unikát už má několikaleté zkoumání za sebou.  A také on potvrzuje slova Matouše Jiráka, že prokazování autorství je mimořádně obtížné. Jedná se o deskový obraz Dvanáctiletý Ježíš v chrámu.

„Dlouhá léta byl označován za jednu z kopií obrazu Hieronyma Bosche. Když byla v roce 1991 v levé části obrazu objevena zamalovaná klečící postava, obrátila se k Opočnu pozornost odborníků s nadějí, že se konečně objevil Boschův originál. Nakonec bylo autorství vyvráceno především díky dendrochronologickému průzkumu," upozorňuje Matouš Jirák na další metodu, která může pomoci při stanovení autorství.

Zkoumá stáří dřeva, které bylo použito, v tomto případě bylo prokázáno, že obraz byl namalován až po Boschově smrti. Ani tento fakt však nevyvrací jedinečnost obrazu, který je zatím nejstarší kopií pravděpodobné Boschovy předlohy.

Jisté je, že sobotní procházka po renesančních obrazech si našla své stálé příznivce. „Původně jsem přijela hlavně kvůli studiu, ale teď jsem nadšena. Nejen zajímavou přednáškou, která přiblížila celou renesanční dobu, ale také milou atmosférou, ve které probíhala. Pokud bude něco podobného příští rok, určitě přijedu," svěřila se Martina Kulichová, která přijela z nedaleké Dobrušky.

Se stejnými pocity odcházeli všichni návštěvníci. Naštěstí pořadatelé prozradili, že s opakováním počítají, opočenský zámek, stejně jako jeho obrazárna, má stále co nabízet.   Dana Marková

Kde v okrese se ještě otevřou památky

HOSTINEC U KARLA IV., ZÁMĚL
28.9. (12.00 – 15.00 hodin)

Jediná kulturní památka v obci Záměl. Roubené stavení bývalého zájezdního hostince, ve kterém podle pověsti tančil Karel IV. 
V současné době na objektu probíhají záchranné práce na odstranění havarijního stavu.

Některé z obrazů ze sbírek opočenského zámku jsou předmětem dalšího zkoumání. Příkladem je jedno z nejvýznamnějších děl Madona s dítětem a malým Janem Křtitelem, které pochází z dílny florentského malíře Andrea del Sarto.

Některé z obrazů ze sbírek opočenského zámku jsou předmětem dalšího zkoumání. Příkladem je jedno z nejvýznamnějších děl Madona s dítětem a malým Janem Křtitelem, které pochází z dílny florentského malíře Andrea del Sarto.

Autor: Redakce

18.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení