VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když nehasí, organizují zábavu, soutěží či pomáhají

Solnice - Sbor Dobrovolných hasičů byl v obci založen v roce 1880. Z dokumentů a ze zápisu v městské kronice se dozvíme, že sbor zakládali přední občané města v čele s tehdejším starostou.

10.6.2009
SDÍLEJ:

Hasiči v Solnici. Foto: Archiv

V úvodu stanov bylo uvedeno: „Spolek dobrovolných hasičů má jméno Sbor dobrovolných hasičů v Solnici s heslem Jeden za všechny a všichni za jednoho. Spolek tento má za účel neúnavnou přičinlivostí, nezištným sebeobětováním a zevrubnou obeznalostí chránit majetek občanů města Solnice a nejbližšího okolí před požáry a živelními pohromami.“ Toto poslání sbor bez přestávky naplňuje již bezmála 130 let.

K likvidaci požárů sloužila obcí zakoupená samonasávací dvouproudová čtyřkolová stříkačka tažená koňmi až do roku 1933, kdy sbor koupil první požární auto Škodu 206. Toto vozidlo je ve sboru dodnes, vyjíždíme s ním na set〜kávání veteránů, zúčastňujeme se oslav a výročí jiných sborů. Ke 120. výročí byl zpracován a vydán Almanach přibližující činnost sboru, v současné době se připravuje jeho druhé vydání ke 130. výročí sboru.

V roce 2003 v květnu obdržel městský úřad Rozhodnutí z Hasičského záchranného sboru Hradec Králové, kterým se mění typ hasičské jednotky v Solnici z kategorie JPO V (jednotka sboru dobrovolných hasičů obce s místní působností) na kategorii JPO III (jednotka SDH obce s územní působností). Tak vznikl v Solnici nový typ jednotky, která je určena k častějším výjezdům dle poplachového plánu v regionu. Byla vytvořena výjezdová jednotka s cca dvaceti převážně mladšími hasiči. Tato jednotka prošla důkladnými zdravotními prohlídkami, školením. Městským úřadem byla vybavena odpovídajícím způsobem a technikou. K výjezdům slouží CAS 32 Tatra 148, CAS 25 Škoda 706, DA 12 Avia 30 a osobní vozidlo Škoda Favorit.

Za posledních deset let (od roku 2000) jednotka vyjížděla k 63 požárům, 32 technickým zásahům a 5 jiným událostem.

Kromě klasické hasičské činnosti náš sbor organizuje bohatou kulturní, zájmovou a další činnost včetně pořádání plesů. Poskytuje technickou pomoc jiným místním organizacím při pořádání různých akcí, jako je Unesco Cup, dětské dny apod., zajišťujeme i občerstvení. Organizujeme pro členy zájezdy, zúčastňujeme se různých hasičských soutěží, organizujeme setkávání sborů s historickou a současnou technikou. Tradicí je pomoc při organizování pálení čarodějnic, pravidelně provádíme i sběr železného šrotu.

Sbor také zajišťuje a podporuje činnost mladých hasičů a dorostu. Na poslední soutěži mladých hasičů v Houdkovicích získali mladší i starší žáci první místa. Velmi dobrá je spolupráce s městským úřadem, kterému pomáháme naší technikou, se zajišťováním asistenčních hlídek, s čištěním plovárny a další pracovní činností.

Vladimír Stodůlka

10.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení