Může se to stát v "neznámých" vodách v přírodě, ale třeba i v domácích bazénech. Při skoku do nich si člověk může poranit páteř a právě v tu chvíli mohou být požádáni o součinnost při vytažení postiženého z vody hasiči. Místem tréninku těchto profesionálů se stal krytý bazén v Dobrušce.
Hasiči musí nacvičovat už samotný vstup do neznámé vody, "v běhu", ale tak, aby si v případě nárazu na dno neublížili a zároveň nedošlo k ponoření hlavy záchranáře. Na programu bylo také záchranářské plavání.
"Zachránce plave stylem kraul, s hlavou nad vodou pozoruje celou dobu zachraňovaného," popisují hasiči.
Nacvičuje se rovněž záchrana tonoucího, kdy upoutaný záchranář plave k tonoucímu, který se v pudu sebezáchrany snaží na zachránce pověsit a tlačí ho pod vodu.
"Trénovali jsme reakci záchranáře na takovou situaci a usměrnění postiženého, záchranu osoby, která si po skoku do mělké vody poranila páteř a zůstala plavat na vodní hladině - fixování krční páteře pomocí paží postiženého, podvlečení páteřové desky a vyproštění postiženého z bazénu, i tažení tonoucího různými plaveckými styly," dodávají hasiči.