PETER DANČ se narodil na Slovensku, ale do Pulic u Dobrušky se přestěhoval ve dvaaosmdesátém roce. V občance už má vepsáno občanství české, ale jak sám říká: „Cítím se sice Čechem, ale…"

Rozdělení obou zemí, k němuž došlo před dvaceti lety, však nijak neřešil. V jeho životě nesehrálo žádnou velkou roli a ani mu v České republice nic neschází. „Za svými příbuznými jezdím pravidelně a to, že vlastně jezdím do zahranicí, neřeším."

Od rozdělení federace uplynulo dvacet let. Jak tento rozpad vnímáte vzhledem k tomu, že jste Slovák a za svými příbuznými jste tak najednou začal jezdit do zahraničí?
Mám české občanství a více než 30 let žiji v Čechách a na Moravě. Při návštěvě Slovenska potkávám známé lidi, poznávám místa a mluvím tím stejným jazykem. Pro mě, jako obyčejného člověka, se toho moc nezměnilo, i když už musím překročit při návštěvě hranice. Takže pro mě zůstalo vše při starém jako dřív.

Bylo pro vás přesto rozdělení těžké anebo jste jej přijal jako fakt, který nehrál žádnou roli?
Jak už jsem říkal. Nic se vlastně v mém životě nezměnilo, takže jsem to skutečně přijal jen jako fakt a politické rozhodnutí.

Dlouhé roky již žijete s rodinou 
v České republice, avšak můžete srovnávat. Jaké jsou rozdíly
v běžném žití na Slovensku 
a u nás?
Své blízké na Slovensku navštěvuji pravidelně většinou jednou nebo dvakrát do roka. Zůstáváme na návštěvě několik dní, ale neřekl bych, že by existovaly nějaké zásadní rozdíly. Řekl bych, že oba národy žíjí velmi podobně, přesto, že již nejsme federace.

Obě země šly svou vlastní cestou. Troufl byste si zhodnotit která je na tom podle vás lépe 
a proč?
Tak to si vážně netroufám. Nechci hodnotit vývoj v obou zemích z hlediska politického, ekonomického, bezpečnosti nebo při řešení sociálních otázek. Ale osobně předpokládám, že ukazatele budou velmi podobné. Nemyslím si, že bychom ve vývoji šli až tak odlišnou cestou.

Zavzpomínejte na dobu, kdy jste přijel do Čech? Narážel jste  jako Slovák například na nějaké předsudky? A kým se vlastně cítíte být – Slovákem, Čechem nebo Čechoslovákem?
Nikdy jsem neměl žádné problémy. Ani lidé nijak neřešili, že jsem ze Slovenska. Do Čech jsem se přestěhoval ještě v době, kdy jsme byli federace, v roce 1982, takže tady žiji skutečně již dlouhou dobu. A kým se cítím být. Řekl bych to takto: Dnes jsem Čechem, ale …

Peter Danč z Pulic

Vzpomenete si na nějakou kuriózní či paradoxní situaci, kterou jste zažil v době, krátce po rozdělení federace? A byl jste v té době v Čechách nebo na Slovensku?
Nezapomenutelné samozřejmě byly šíleně zdlouhavé kolony a kontroly na státních hranicích. Bylo to nepříjemné, ale člověk si na to zvykl. Teď už je to zase pohodlné vzhledem k tomu, že obě země jsou v Schengenském prostoru.

Pokud se nemýlím vaše žena je Češka. Co vás tehdy před lety vedlo k tomu, že jste odešel za ní do Čech a ne ona za vámi na Slovensko?
Byly to dva důvody. Zaprvé mé pracovní místo v Dobrušce, jelikož jsem státním zaměstnancem. A druhý důvod byla manželkou vystudovaná pedagogika pro první stupeň základních škol. Takže volba poté byla jasná.

Jak vlastně mluvíte doma? A co vaše děti a manželka, umějí dobře slovensky?
Doma mluvíme pouze česky, ale manželka i oba synové rozumí slovensky velmi dobře. Avšak slovensky nemluví.

Chybí vám v Česku nějaká tradiční věc ze Slovenska, kterou tady neseženete anebo se u nás nedodržuje?
Ať pátrám, jak pátrám, na nic si nevzpomínám.

Máte také české občanství, víte už koho budete volit za prezidenta?
To zatím ještě nevím. Teprve se budu rozhodovat, ale už si jsem jistý, koho volit nebudu. A to si nechám pro sebe. 

Pojďme na závěr trochu k jiné oblasti. Máte rád sport a tak mne hned napadá otázka: Když hrají na mistrovství světa 
v ledním hokeji Češi a Slováci komu doma fandíte?
Čechům.

Minikvíz: Co má radši?

Příroda
Tatry versus Krkonoše … rozhodně mám raději Tatry
Jídlo
Halušky versus svíčková … raději si dám halušky
Pití
Borovička versus slivovice … i tady zůstanu věrný Slovensku, takže borovička
Prezident
Mečiar versus Klaus … tady volím Klause
Hudebníci
Müller versus Nohavica … rozhodně Richard Müller

Verdikt: Slovensko – Česko 4:1


Peter Danč z Pulic

Vizitka

Peter Danč
*1964 v Prešově

Povolání: geograf
Je ženatý a má dva syny Lukáše a Radka. Do Čech přišel 1. srpna 1982.
Zájmy: sport a také práce na zahradě.