Byť na některých místech vznikly minimální škody, starostové bilancují výsledky řádění vodního živlu, a především doufají, že v dohledné době velká voda neudeří znovu. To už by totiž následky mohly dosáhnout významnějších rozměrů.

Povodeň se dotkla kupříkladu také Sedloňova. Přestože přímo v obci jsou škody minimální – trocha vody se údajně dostala do obecního domu – propadlá polovina vozovky směrem na Bačetín je větší peripetií. S tím souvisí omezení v dopravě pro nákladní vozy a autobusy. Ty nyní musí do Sedloňova jezdit objízdnou trasou přes Sněžné a Polom. „Kdyby to trvalo do zimy, nastal by problém, navíc sem dvakrát týdně má jezdit pojízdná prodejna. Ale správu silnic jsme v tomhle ohledu ještě neoslovili,“ podotkla starostka Hana Ježková.

Na opačné straně za Sedloňovem v lokalitě Úhor je aktuální jiná uzavírka silničářů, proto je doprava do obce s ohledem na nečekané propadnutí části vozovky skutečně obtížnější. Kdyby se velká voda měla vrátit, mohlo by dojít k odříznutí tamních obyvatel „od světa“. „Už teď máme strach tam jezdit. Byl by velký problém, kdyby se to ještě víc podemlelo. Proto doufáme, že něco takového už znovu nepřijde,“ doplnila Ježková.

Povodeň postihla i některé níže situované obce. Třeba Synkov-Slemeno, kde ovšem měli štěstí na příznivější položení řeky, a sice mimo zastavěné území. „Máme akorát mírně poškozený mostek, škoda vznikla spíš na zemědělských plodinách. Nicméně voda tu vystoupala téměř do stejné výšky jako před třinácti lety,“ prozradil starosta Vítězslav Kapčuk.

Je otázkou, zda by obci hrozilo větší riziko, kdyby se podobný příval vody vrátil. „Já mám docela bujnou fantazii, takže možné je ledacos. Ale závisí hlavně na počasí a spoustě dalších faktorů,“ dodal starosta.