Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy si podat žádost o dotaci na zateplení domu? Už zítra

Rychnovsko - Deset miliard korun získaných prodejem emisních povolenek rozdělí Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR v rámci programu Zelená úsporám. Od středy 22. dubna je možné podávat žádosti o dotaci na zateplení domu, výměnu oken nebo ekologické vytápění.

21.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Sejkora Jiří

Projekt stavby

Žádost mohou podat fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce nebo podnikatelské subjekty. Pro přiznání dotace musí žadatel předložit projekt stavby zpracovaný podle pokynů ministerstva. Kde ale zjistit, jak přesně má projekt vypadat? Možností je hned několik.

„Potřebné informace získají zájemci na internetu nebo na takzvané Zelené lince, která je bezplatná. Pomoc s projektem nabízejí i Krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí. Na nich se také potom žádost odevzdá,“ uvedla za tiskový servis ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. Pomoc s projektem mohou občanům poskytnout i banky; zatím se však ještě nerozhodlo které.

I formulář k žádosti lze získat několika cestami – zájemci s přístupem k internetu si jej mohou stáhnout z webových stránek. „Samozřejmě počítáme s tím, že ne všichni mají možnost žádost získat na internetu. Formuláře jsou proto k dispozici na již zmíněných krajských pracovištích. Uvažujeme i o tom, že je necháme vydat v tisku,“ dodala Krebsová.

Pomoc s projektem

Pro občany z Rychnovska je nejbližší Krajské pracoviště v Hradci Králové. Ne každý si ale může dovolit několikrát cestovat do Hradce, aby správně zpracoval projekt a podal žádost. Těmto lidem chce pomoci Místní akční skupina Království – Jestřebí hory.

„Rádi bychom lidem pomohli s administrativou, aby si pokaždé nemuseli brát dovolenou a jet do Hradce. Dokonce jednáme s ministerstvem, abychom mohli fungovat jako prostředník,“ uvedl〜 ředitel MAS Království – Jestřebí hory Jan Balcar.

Sdružení se snaží informovat o možnostech ekologického vytápění. Připravuje také besedy o dotacích v rámci programu Zelená úsporám. „Od května máme v plánu přednášky, na kterých se lidé dozvědí vše potřebné o zpracování projektu a podávání žádostí,“ dodal Balcar.

Pokud žadatelé splní podmínky ministerstva, mají dotaci jistou. Program běží od 1. dubna 2009 do konce roku 2012, dříve by skončil jenom v případě vyčerpání finančních prostředků. Žádost je možné podat ještě před realizací stavby, ale i v jejím průběhu. „Nutnou podmínkou pro přiznání dotace je v tomto případě ukončení realizace nejdříve 1. dubna 2009,“ informovala Krebsová.

Sdružení Království – Jestřebí hory doufá, že dotace pomůže také rozvoji ekonomiky. „Regionální firmy dostanou více zakázek a podpoří se vznik nových pracovních míst,“ uvedl Balcar.

Miroslav Pařízek z náchodské firmy zabývající se zateplováním domů si myslí, že na hodnocení je ještě brzy. „Už teď mám ale několik zákazníků, kteří chtějí část zateplení zaplatit z dotace,“ potvrdil Pařízek.

Výše dotací programu Zelená úsporám

Pro stávající rodinné domy
Komplexní zateplení až 1950 Kč/m2 podlahové plochy, max. 50 % nákladů
Dílčí zateplení až 850 Kč/m2 podlahové plochy, max. 50 % nákladů
Přechod vytápění ze zdrojů na tuhá a kapalná fosilní paliva a elektrického vytápění na zdroje na biomasu s nízkými emisemi až 60 % nákladů, max. 80 000 Kč
Přechod na tepelná čerpadla 30 % nákladů, max. 75 000 Kč
Solární systémy na ohřev vody, na ohřev vody a přitápění 50 % nákladů, max. 55 000 nebo 80 000 Kč (podle typu systému)
Kombinace opatření dotace na jednotlivá opatření + bonus 20 000 Kč/dům
Pro stávající bytové domy
Komplexní zateplení až 1350 Kč/m2 podlahové plochy, max. 50 % nákladů
Dílčí zateplení až 600 Kč/m2 podlahové plochy, max. 50 % nákladů
Přechod vytápění ze zdrojů na tuhá a kapalná fosilní paliva a elektrického vytápění na biomasu – platí i pro panelové domy 50 % nákladů, max. 25 000 Kč/byt
Solární systémy na ohřev vody, na ohřev vody a přitápění – platí i pro panelové domy 50 % nákladů, max. 25 000 – 35 000 Kč/byt
Kombinace opatření dotace na jednotlivá opatření
+ bonus 50 000 Kč/dům
Pro novostavby
Pasivní rodinný dům 220 000 Kč/dům
Pasivní bytový dům 140 000 Kč/byt
Vytápění biomasou nebo tepelnými čerpadly až 60 % nákladů, max. 80 000 Kč u rodinných domů, resp. 50 % nákladů, max. 25 000 Kč/byt u bytových domů
Solární systémy 50 % nákladů, max. 35 000 – 80 000 Kč
Kombinace opatření + bonus 20 000 Kč/rodinný dům, případně bonus 50 000 Kč/bytový dům

Podrobnější informace můžete získat:

Formulář žádosti ke stažení (od 22.4.): www.zelenausporam.cz

Bezplatná informační linka: 800 260 500 (PO – PÁ od 8.00 do 16.00)

Příručka pro žadatele ke stažení: http://www.sfzp.cz/soubor-ke-stazeni/14/4342-Prirucka%20pro%20zadatele_090408_ver1_2.pdf

Stránky ministerstva životního prostředí: www.mzp.cz

Stránky Místní akční skupiny Království – Jestřebí hory: www.kjh.cz

Lucie Kudláčková

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Policie i nadále pátrá po totožnosti mrtvého muže, jehož tělo bylo nalezeno  v pátek odpoledne v centru Jičína v jedné z podzemních vodních nádrží.
AKTUALIZOVÁNO
3

Vražda v parku? Policie pátrá po totožnosti muže

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Křovičtí hasiči zvou na zabíjačkové pochoutky

Křovice - Že jsou hasiči nejen na hašení požárů, ale také hybnou pákou a základem společenského života v obci, dokazují pravidelně členové sboru dobrovolných hasičů v Křovicích. Proto připravili na sobotu 21. října tradiční den ve společnosti typických českých pochutin.

Opočno vzdorovalo Náchodu polovinu utkání

Opočno - Páté kolo Krajské hokejové ligy nabídlo souboj týmů ze suterénu tabulky, ve kterém poslední Opočno hostilo předposlední Náchod. Z výhry se radovali hosté, domácí Baroni stále čekají na první bodový zisk.

V obci Přepychy přivítajío víkendu nové občánky

Přepychy - V Přepychách přivítají do života další čtyři nové občánky. Stane se tak v sobotu 21. října v kapli Panny Marie v údolí Dřízna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení