Prasklina v její obvodové zdi se totiž začala v červnu prudce rozšiřovat.

Domovník s rodinou, který tu pobýval, musel opustit služební byt. Velitel jednotky dobrovolných hasičů Vratislav Votroubek tvrdí, že za to může bývalé vedení města, situaci prý podcenilo a neřešilo.

Exstarosta Štěpán Jelínek však taková tvrzení razantně odmítá. „Oprava zbrojnice byla plánovanou investicí na letošní rok, jejím stavem jsme se rozhodně zabývali," poznamenal s tím, že za nynější stav zbrojnice, tedy zvětšení praskliny, nenese odpovědnost bývalé vedení města, nýbrž někdo jiný.

Technické služby prý chybovaly

Nedávno totiž došlo na domě k zásahu technických služeb, které odkryly část zdi. „Byl to moc dlouhý kus, který nezajistily, proto došlo ke zvětšení praskliny. Technické služby zvolily špatný postup," popisuje bývalý starosta.

S tím nesouhlasí Jiří Cvejn, vedoucí technických služeb. Podle něj pracovníci postupovali tak, jak měli a nic nezanedbali. „Prasklina na zbrojnici se řeší již mnoho let, technické služby provedly základní práce, takový první krok. Dále se opravám věnuje specializovaná firma," uvedl.

Prasklina na domě je již řadu let

Prasklina se na obvodovém zdivu zbrojnice začala podle velitele dobrovolných hasičů Vratislava Votroubka objevovat v roce 2011.

„Praskání zdi pokračovalo, a tak jsem vše oznámil Štěpánu Jelínkovi tehdejšímu starostovi města, který ze zákona odpovídá za požární bezpečnost ve městě. Budova je majetkem města a to by se mělo o svůj majetek starat," myslí si hasič.

Tvrdí, že na stav budovy opakovaně upozorňoval, ale nic se nedělo. Doslova popisuje: „Po čase se objevila stavební komise a ptala se, co prý potřebujeme. Seznámili jsme ji s problémem, komise odešla a nedělo se nic. Po mých urgencích u starosty přišla stavební komise znovu a zase se nic nezměnilo. Čas utíkal a prasklina se zvětšovala. Urgence nepomáhaly, jenom samé sliby. Výsledkem je, že za čtyři roky se nechala prasklina zvětšit do rozměrů, které jsou dnes k vidění. Co k tomu dodat? To nechávám na občanech města."

Podle bývalého starosty však Opočno stav budovy řešilo, nechalo vypracovat různá stanoviska, zajímalo se o statiku, ale například také o kanalizaci a podloží této nemovitosti.

V současné době je budova stabilní, probíhají dokončovací stavební práce a následovat bude úprava okolí, která byla rovněž pro letošní rok plánována. V rozpočtu města je vyčleněno 150 tisíc korun.

„Nové vedení města začalo řešit celou situaci bohužel již v kritickém stavu. Náklady na opravu budou asi daleko větší, než by stačily v roce 2011. Hasiči, kteří využívají tento městský objekt, to nedělají jen pro svou zábavu a krácení volného času, ale v první řadě jsou zde pro ochranu obyvatel města a jejich majetku, o čemž svědčí naše výjezdy," dodává velitel dobrovolných hasičů Vratislav Votroubek.

Vyjádření úřadu a současné starostky Šárky ŠkrabalovéHasičská zbrojnice je samostatně stojící objekt na patě svahu. Nosná konstrukce je zděná, převážně z cihel. V současné době má dvě nadzemní podlaží, není podsklepena. Základové zdivo je kamenné. Jedná se o starší objekt (původně jednopodlažní), který byl zhruba v 70. letech 20. století přestavěn do dnešní podoby. Trhlina v nosném zdivu po levé straně při vstupu do budovy byla staršího data, byla sledována a byly řešeny možné příčiny poklesu zdiva. Byly prováděny kontrolní sondy, řešena kanalizace, která byla vyměněna, hlavní příčina však nebyla odhalena. Proto bylo přikročeno k odhalení základové spáry, tyto práce prováděly Technické služby města Opočna. Zde se zjistilo neúnosné podloží, spíše charakteru navážky. Vlivem obnažení základu došlo k dalšímu poklesu zdiva i základu a ke zvětšení trhlin. Zemní práce byly přerušeny a provedena stabilizace vzniklého stavu betonáž výztužného žebra mezi základy a stěnou výkopu, podepření zdiva pod překladem u vstupu do objektu, vyklínována vzniklá prasklina. Následně byla provedena stabilizace základů vně i uvnitř budovy, tyto práce převzala odborná firma. Záležitost praskání hasičské zbrojnice byla řešena již v předchozích letech, byla hledána příčina praskání budovy, záležitost se řešila, s ohledem na zjištěné skutečnosti došlo ke zhoršení stavu budovy výkopem pod úroveň základové spáry, kdy bylo zjištěno nestabilní nezhutněné podloží. Nejedná se o pochybení bývalého vedení. U budov obdobného stáří, se skutečný stav závad zjišťuje velmi špatně. Podstatné je, že budova je v současné době stabilní, a věříme, že kroky, které byly provedeny, zamezí dalšímu klesání základů a zdiva a problém se nebude opakovat.