Pavel Ulrich je starostou Kvasin od 28. 11. 1994, pracuje zde již 4. volební období, letos bude tedy 15 let ve funkci. Na začátku starostování prý o funkci obce věděl jen málo. „Znal jsem své předchozí kolegy, kteří již své úsilí pro blaho obce položili „na oltář“ a předali mně funkci se slovy: „Přejeme ti upřímnou soustrast.“

S jakými předsevzetími a cíli jste vstupoval na radnici, co z toho se již podařilo uskutečnit?

Nejdříve mě jako velmi mladého politika zajímalo, jak vlastně vše na úřadě funguje. Všechno jsme ještě psali na stroji, množilo se cyklostylem nebo se to několikrát psalo přes kopírák. Všichni na to byli zvyklí, a tak se všichni trochu báli, když k nám dorazil první počítač. Pak se postupně obec vybavovala technikou, která naši práci jen zjednodušovala. Jeden pracovník úřadu mi řekl: „Jsem zvědav, co v Kvasinách dokážeš, a dávám ti na to tři roky.“

Přesně jsem věděl, co měl na mysli, a tak jsem začal se zastupitelstvem plánovat vše potřebné, aby se vše podařilo. Akce se týkala výstavby vodovodu a kanalizace v místní části Zlatá ulička, kde tyto sítě doposud chyběly. Tato akce a následně i všechny další se musely připravit. Nebyly plány, vyjádření, povolení ani dodavatelé. Všechno se dělalo od čistého stolu s malou trochou peněz v obecním rozpočtu.

Tenkrát se peníze ještě nesháněly přes dotace, fondy a granty, existovaly jakési vládní balíčky, ze kterých se postupně bralo, jak kdo potřeboval. Ale nejlépe se stavělo, když zbylo a muselo se to utratit. To byla výhoda. Kdo byl připraven, nebyl zaskočen. Skutečně se celá akce do tří let zvládla zrealizovat tak, že mně místní poděkovali a upřímně mi řekli, že nevěřili, že to dokážu.

Jako stavební technik jsem si proto dal úkol řešit v obci veškeré stavební záležitosti. Byly to komunikace, plynofikace, vodovody i kanalizace. Hlavně jsem ale přemýšlel, jak do obce přilákat obyvatele. Proto se plánovala zejména výstavba bytů.

Do těchto plánů na konci prvního volebního období přišla velká rána, jako v celém okrese nás postihla zničující povodeň. Ta ale u nás nastartovala nový začátek budování obce. Zničená vedení sítí, chodníky a komunikace s lávkami a mosty díky stavebním firmám a ochotě občanů dostaly opět svou novou podobu.

Co se naopak nedaří a proč, na co chybí finance, jak je chcete získat?

Teď chcete prozradit naše slabiny, málokdo se tím chlubí, ale jeden problém nás v Kvasinách trápí. Velmi rádi bychom propojili obec chodníky podél hlavní silnice se Skuhrovem. Trápí nás získání pozemků, přeložení plynu, posunutí plotů, přeložení sloupů veřejného osvětlení, souhlas majitele pozemků – Královéhradeckého kraje, výběr dodavatele, projekt na akci a stavební povolení a pak už jenom dotace a peníze z rozpočtu a může se stavět.

V čem spoléháte na pomoc občanů?

Hlavně věříme v jejich vstřícnost při jednáních, které vedou k naplnění našich plánů. Určitě ne vždy se daný záměr všem líbí nebo s ním každý souhlasí. Naším úkolem ale je pokusit se s nimi domluvit i za cenu změn, na kterých se shodneme, a pak dosáhneme naplnění cílů.

Co patří mezi největší klady obce, kterou spravujete, a co jí naopak chybí?

Největší devizou naší obce je bezesporu možnost zaměstnání přímo v obci. Většina práceschopného obyvatelstva pracuje v závodě Škoda, který má u nás už 75letou tradici. Určitě je výhodou i naše poloha s ohledem na ostatní možnosti zaměstnání – není daleko do větších měst. Rozloha je 666 ha a fakt, že nemáme jiné oddělené osady, přináší obci menší starost o území, jež spravuje.

Důležitá je určitě plně funkční infrastruktura, která byla nedávno doplněna o přivaděče kanalizace pro ČOV do Solnice, a tím se posílila možnost dalšího rozvoje obce v oblasti bydlení.

Chybí lepší dostupnost obchodů veškerého sortimentu od potravin, přes drogerii až po průmyslové zboží. Nemáme kostel ani hřbitov, což je vzhledem k velikost naší obce velmi zvláštní.

Jak rozvíjíte spolupráci s okolními městy a s partnery v zahraničí?

Všichni starostové jsou na jedné lodi, a proto spolu musí spolupracovat. Mnoho plánů navazuje z jedné obce do druhé. Už jen komunikace musí navazovat, a tak bych mohl vyjmenovat mnoho dalších věcí, na kterých děláme společně. Jsme součástí několika mikroregionů, jež tvoří páteř, o kterou se společně opíráme a děláme obce krásnější.

Jak se staráte o to, aby mladí obyvatelé obec neopouštěli?

Mladým lidem musíte nejdříve nabídnout bydlení, pak sociální jistoty, pak možná budou mít děti, a proto je nutné školku, školu, kulturu a přiměřené služby pro všechny, pokud možno dostupné přímo v obci. Bydlení mě provází už od střední školy. Začal jsem ho projektovat a teď ho jako starosta mohu i realizovat.

Snažíme se, aby byly pozemky či byty dostupné všem, co na ně mohou dosáhnout. Jistotou by pro mladé měla být práce, která je v naší obci dostupná, a já říkám, kdo chce pracovat, tak práci sežene.

Pak už chybí jen pár malých do školky, kterou máme společnou se Solnicí na rozhraní katastru. Školu, byť jen do páté třídy, držíme zuby nehty. To všechno, pokud to mladý pár ocení, u nás nabízíme a věříme, že během několika let rozšíříme řady kvasinských občanů, protože u nás je hezky, a to nejenom na návštěvě. (zr)