Míra nezaměstnanosti v regionech k 31. prosinci 2015.

Rychnovsko 2,31 procent

Solnicko 2,42 procent

Dobrušsko 2,79 procent

Opočensko 3,15 procent

Týnišťsko 2,79 procent

Kostelecko 3,11 procent

Vamberecko 3,63 procent

Rokytnicko 3,58 procent

To je otázka, na kterou hledají momentálně odpověď nejen velké firmy a společnosti.

Díky průmyslovému boomu je na Rychnovsku poptávka především po technických oborech. Problém začínají mít i menší firmy a fabriky, jejichž zaměstnanci míří za vidinou lepších podmínek a vyšších platů do rozšiřující se automobilky v Kvasinách a do dalších továren, které jí dodávají díly.
V okrese je nejnižší nezaměstnanost v okolí Rychnova nad Kněžnou, kde činí 2,3 procenta a na Solnicku (2,42 %). Nejhůře je na tom Rokytnicko s 3,58 procenty a Vamberecko s 3,63 procenty.

Volná pracovní místa, kterých jsou v okrese ještě minimálně stovky, prezentovali zaměstnavatelé také na veletrhu práce, který se konal v úterý v Pelcově divadle v Rychově.

Veletrh práce rozšiřuje obzory hlavně studentům

Rychnov nad Kněžnou – Obyvatelé Rychnova a okolí, kteří hledají práci, navštívili ve středu veletrh práce, který se konal v Pelclově divadle.
Díky této akci se mohli příchozí například zdokonalit v psaní životopisu, dozvěděli se ale také, jak udělat co nejlepší první dojem při pracovním pohovoru.
V Rychnově byly představeny místní regionální firmy, kde mohou uchazeči o zaměstnání najít své uplatnění.
„Hlavní cílovou skupinou jsou absolventské ročníky středních škol a výučních oborů. Studenti se mohou seznámit se zaměstnavateli z regionu, mohou si tu například domluvit praxi, brigádu nebo přímo i zaměstnání," svěřuje hlavní organizátorka veletrhu Pavlína Paličková.

Veletrhy práce se konají v celém Královéhradeckém kraji, kromě Rychnova je to také Jičín, Trutnov. Na přelomu března a dubna veletrh odstartuje také v Náchodě a v Hradci Králové.

„Spolupracujeme vždy s úřadem práce, ten má i tady své stanoviště. Pracovníci úřadu tak mohou příchozím poradit, například kde hledat zaměstnání . Pořádáme společně také přednášky," dodává dále Pavlína Paličková.
I když je na Rychnovsku nezaměstnanost opravdu nízká, proudily do velkého sálu divadla davy lidí. Jednalo se především o studenty čtvrtého ročníku, kteří se v tuto chvíli musí rozhodovat o svém budoucím zaměstnání.

„Chodím na Obchodní akademii v Kostelci nad Orlicí, přijela jsem sem se školou. Prohlédla jsem si tu, jaké jsou na Rychnovsku firmy, ale chtěla bych spíše pokračovat ve studiu na vysoké škole. Chci se dále věnovat ekonomii," vysvětluje studentka z Kostelce Kateřina Divíšková.
Její spolužačka ale už má ve své vysněné profesi jasno.
„Já bych chtěla studovat sociální pedagogiku. Ale o své profesi jsem už přemýšlela. Chtěla bych se v budoucnu věnovat vychovatelství," prozradila Simona Petrášková své plány do budoucna.

O profese v okrese se ale zajímají nejen studenti. Pelclovo divadlo navštívila ve středu i široká veřejnost.
„Přišla jsem sem s kamarádkami, vzaly jsme si i dotazníky do místních firem. Hledám nové zaměstnání a hlavně lepší pracovní podmínky, proto jsem sem přišla. Myslím, že je dobré, že se takovéto akce pořádají," prozradila paní Valášková z Rychnovska.