„Houby už začaly růst, ale potom, co se zhoršilo počasí a dokonce teplota klesla i pod nulu, je to teď takové paběrkování," vysvětlil Josef Nosál z mykologického klubu v Rychnově nad Kněžnou.

Může za to zima

Hub nejsou plné lesy, protože kvůli mrazivé zimě se podhoubí ještě úplně nevzpamatovalo. „Také dlouho nepršelo. Řekl bych ale, že po vedrech, která teď panují, by mohly začít růst. Houby totiž nemají rády teplotní skoky jaké jsme zažili do teď, ráno osm stupňů a přes den dvaatřicet," tvrdí Josef Nosál, podle kterého by se houbaři s úlovky mohli z lesů začít vracet už za čtyři nebo pět dní.

Avšak jsou lokality, kde houby rostou už nyní. Mezi ně patří například lesy kolem Lukavice. Oproti tomu ve Včelném zatím žádné nejsou. „Sice jsme tam něco málo našli, ale najít tři houby, neznamená, že rostou," říká Josef Nosál, podle kterého jsou nesmyslné informace, které tvrdí, že na Rychnovsku houby jsou. „Sice se nějaké najdou, ale opravdu málo. Kde dříve vyrostlo padesát hřibů, tam jich je teď devět, kde byly dva, není žádný. Záleží na tom, jak silné je podhoubí. Zatím však jejich růst zarazilo počasí," dodal Josef Nosál.

Slušní houbaři

Pár hub lze momentálně najít i na horách. Avšak zde jsou dvě místa, kam houbař zavítat nemůže. Jedná se o Národní přírodní rezervace Bukačka a Trčkov. „Málokdy jsme ale odtud museli někoho vyhánět. Umístili jsme tam informační ceduli, že se do oblasti nesmí, protože tady rostou chráněné druhy rostlin," řekl David Rešl, vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.

To, že by třeba kopla do „prašivky", si Hana Suchá z Vamberecka nedovede představit. Sama totiž každoročně chodí do lesa na houby, protože je to úžasný relax. „Letos jsme se s košíčkem ještě nevypravili, jen jsme na skok zašli, jestli něco nenajdeme. Pár hříbků jsme objevili, ale museli jsme si dávat pozor, abychom domů nepřinesli hořčáky, protože těch tam bylo nejvíc," řekla.

Byli jste už letos na houbách? Pochlubte se svými úlovky. Fotku s popisem posílejte do redakce na e-mailovou adresu: petra.gregorova@denik.cz

Jaké houby rostou a kde je hledat?

• hřib smrkový
• růžovka „masák"
• muchomůrka tlustá neboli muchomůrka šedivka
• lišky

- momentálně houby rostou v lesích okolo Lukavice, naopak nemá cenu chodit do lesa Včelného
- podle mykologa by „opravdu měli začít růst" za čtyři nebo pět dní, ovšem vždy záleží na počasí