Jednadvacet let od pádu komunismu si připomeneme ve středu 17. listopadu. Velké oslavy Dne boje za svobodu a demokracii se však na Rychnovsku nekonají.

Brutální zásah policie proti studentům na Národní třídě nastartoval období společenských změn. Každou generaci však nová situace ovlivnila jiným způsobem.

Přestože lidé tenkrát nadšeně vítali otevření hranic a svobodu slova, v dnešní době si stěžují mimo jiné na nedostatek práce a drahé bydlení. „Sametovou revoluci nepamatuji, byla jsem ještě malá. Avšak vím z vyprávění svých rodičů, že dříve měli všichni práci a také kde bydlet. Dnes je velmi těžké zajistit i tyto základní potřeby,“ uvedla studentka vysoké školy pocházející z Dobrušky.

Pozitivní změnou a nyní naprostou samozřejmostí je například cestování. Mladí si nedokážou představit život bez možnosti poznávání jiných zemí. „Naši rodinu tento den nijak zvlášť neovlivnil. Je pravdou, že jsme poté procestovali celou Evropu, ale s odstupem času vidíme, že dříve byly pro život příznivější podmínky. Tím myslím nejenom zaměstnání a bydlení, ale také lékařskou péči, poplatky a podobně,“ okomentovala situaci Kamila Voborníková z Opočna.

Změny po revoluci jsou bezvadné podle Jany Albrechtové z Častolovic: „Každý může oficiálně říci, co si myslí. I přes to se však můžeme v tomto ohledu setkat se stejnou reakcí jako před lety. Svoboda by měla být především spojená se zodpovědností, aby ji nezneužívali ti, kteří jsou pro společnost nebezpeční.“