Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kašna bude asi lákadlem pro vandaly

Rokytnice v Orl. h. – Kulturní památka, která je součástí zdejšího náměstí, se brzy dočká obnovy. Od května se začne pracovat na restaurování kašny.Ta funguje posledních dvacet let silou vůle – voda se ztrácí z podzemního rezervoáru a pískovec je také ve špatném stavu. Proto se město rozhodlo kašnu opravit, a to i přesto, že  v Rokytnici už několikrát řádili na památkách vandalové.

27.3.2014
SDÍLEJ:

Kašna v RokytniciFoto: Zdroj redakce

Starosta přesto věří, že na kašnu si netroufnou. „Stojí přímo na náměstí, nepředpokládám, že by si ji dovolil někdo ničit a začal ji na tak frekventovaném místě demontovat. Alespoň zatím se náměstí vandalové vyhýbali," říká starosta Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek.

Podle jeho slov jde takovým incidentům jen těžko předcházet. Rokytnice se však snaží na ochraně památek zapracovat. Policie již některá místa ve městě monitoruje. Vandalové by tedy podle starosty mohli nechat rokytnické památky konečně na pokoji.

Nalili do ní vosk

Kašna neprošla generální rekonstrukcí od roku 1886. „V roce 1969 byla poničená, pracovníci místní svíčkárny do ní na protest během prvního výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy nalili vosk a ten zapálili, tím kašnu hodně poničili," prozrazuje starosta. Znovu byla zprovozněna v osmdesátých letech.

Od té doby se ale její stav hodně zhoršil. Momentálně je potřeba rozebrat středový pylon, tedy  vrchní a velkou mísu, dále také pilíř s rybami a vodními chrliči, aby se zjistilo, v jakém stavu je vodovodní potrubí.

Z dalších stavebních úprav, které začnou na pískovcové kašně pravděpodobně v květnu, se jedná například o odstranění nánosu cementové malty nadzemní nádrže na vodu, celý povrch bude také zpevněn a konzervován.

Oprava čeká také podzemní rezervoár na vodu. V kašně přibude nový rozvod elektroinstalace, aby se obnovila cirkulace vody v kašně. Město plánuje rovněž vyměnit poklop, který zakrývá podzemní kašnu, rekonstruovat by se měla také dlažba kolem nádrže a blízký chodník.

Původní vzhled zůstane zachován

Vzhledem k tomu, že kašna patří mezi kulturní památky, musí město postupovat podle stanovisek památkové péče.

„Samozřejmě by se měl zachovat původní ráz místa, vše se ale musí udělat podle dnešních možností. Stanovisko k opravě bylo vydáno již před několika lety, musí se tedy nejprve zjistit, jestli nenastaly nějaké změny. Jezdíme na kontroly až při samotné realizaci," podotýká Jiřina Chovančíková, referentka památkové péče v Rychnově nad Kněžnou.

Dle jejího názoru si kašna opravu rozhodně zaslouží, na pískovci je znát, že už je ve špatném stavu. Sochařská výzdoba je také  poškozena. Rekonstrukce je prý tedy rozhodně na místě.

S pracemi by se mělo začít v květnu a jejich plánované ukončení připadá předběžně na září.

„Chceme zachovat původní vzhled a docílit hlavně toho, aby kašna vypadala jako v roce 1886. Samozřejmě však budeme muset postupovat podle záměru restaurátora," říká starosta Rokytnice Petr Hudousek.

Opravy vyjdou město zhruba na 600 až 700 tisíc. O dotaci radnice zažádala na Ministerstvu kultury, zatím ale není jasné v jaké výši  bude přidělena, maximálně však půjde o polovinu ceny.

Autor: Stanislava Preclíková

27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
14

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Královéhradecko, Janské Lázně - SkiResort se připravuje na zimní sezonu, kterou chce zahájit v polovině listopadu.

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení