První případ černého kašle v tomto roce se v Královéhradeckém kraji objevil koncem září v Základní škole a praktické škole Daneta.

 

„Můžeme potvrdit, že nemoc se objevila u jedenáctileté žačky. Dívka už od 7. září školu nenavštěvovala z důvodu zdravotních potíží,“ uvedla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Hana Andresová. Doplnila, že ihned bylo s vedením školy vytipováno 11 osob, které byly s dívkou ve styku, a ty jsou nyní pod dohledem lékařů. „Zároveň jim byly provedeny odběry na laboratorní vyšetření. Výsledky ale zatím neznáme,“ upřesnila Hana Andresová. Podle doplňujících informací byla dívka izolována doma a už podstoupila léčbu antibiotiky.

Očkování není celoživotní!


Zřizovatelku Základní školy a praktické školy Daneta Věru Kosinovou se nám nepodařilo zastihnout, ale podle středečního zpravodajství TV Nova tuto informaci popřela.

Podle slov Pavla Kosiny z kliniky infekčních nemocí fakultní nemocnice není černý kašel vyloženě ojedinělým onemocněním. „V loňském roce bylo v České republice hlášeno 250 případů,“ uvedl Kosina. V dnešní době jsou proti černému kašli očkovány děti od tří měsíců, kdy dostanou první dávku vakcíny a poslední, pátou pak v pěti letech. „Očkování není celoživotní a zhruba po sedmi až deseti letech množství protilátek klesá. Nejrizikovější skupinou, která tak může být zdrojem nákazy pro neočkované, jsou mladiství ve věku od 13 do 20 let. Ti totiž mohou mít jen slabou formu onemocnění,“ vysvětlil Pavel Kosina.

Doplnil, že u některých osob s neurologickým onemocněním se očkování neprovádí. „Ovšem díky existenci šetrnější formy vakcíny už mohou být očkovány také některé z těchto dětí. Díky tomu už počet neočkovaných osob klesá,“ dodal lékař.

Podle statistiky krajské hygieny se černý kašel v průběhu roku vyskytuje u desítek až několika stovek případů. „V letošním roce jsme už ke konci srpna zaznamenali v celé České republice 90 případů,“ uzavírá Hana Andresová.