VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karty má v rukou ministerstvo

Dobruška - Ombudsmanka a krajský úřad se neshodly. Přesto může v kauze dobrušských aut dojít ke zvratu.

19.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Littera Ondřej

Desítky dopisů a emailů už do všech stran rozeslala jedna z poškozených v kauze dobrušských aut. Stovkám vozidel dovezených ze zahraničí zfalšoval v Dobrušce registrace úředník Radovan Antl. A na jeho počínání nyní doplácí desítky nevinných lidí. Ti si auta koupili, aniž by věděli, že vozy defacto neexistují. Vzhledem k tomu, že originální doklady, jejichž dodání po poškozených dobrušský úřad požadoval, neexistují, začala být vozidla po doběhnutí obnovy řízení, které bylo zahájeno loni na podzim, vyřazována z registru.

Darina Frišmanová se však nechce vzdát a pokračuje v boji, který započala v září minulého roku. Ačkoli je pro ni situace velmi komplikovaná, neztrácí naději. V její prospěch se minulý měsíc vyjádřila i kancelář ombudsmanky, která doporučila královéhradeckému krajskému úřadu nechat přezkoumat, zda mělo k obnovám vůbec dojít. Kraj proto minulý týden rozhodl o tom, že celou věc posoudí ministerstvo dopravy a postoupil mu podnět k přezkumnému řízení. To hraje poškozeným do karet.

Poškozená Darina Frišmanová začala s úřady bojovat hned na podzim loňského roku, kdy se proti dobrušské obnově řízení obrátila s námitkou na kraj. Ten ji však nevyslyšel.

Podle zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka úřad nepostupoval správně.

„Z odpovědi Krajského úřadu dovozuji, že si patrně ne zcela správně vykládá, jaké jsou podmínky pro nařízení obnovy řízení,“ uvedl ve své zprávě.

Kancelář obmudsmanky tvrdí, že podle správního řádu má úřad při rozhodování o obnově řízení šetřit práva nabytá v dobré víře a nerušit původní rozhodnutí, které sice bylo vydáno v rozporu s právním předpisem, ale účastníkovi by jeho zrušením vznikla újma, která je ve zjevném nepoměru k veřejnému zájmu.

Jenže krajský úřad si také stojí za svým. „Krajský úřad nadále setrvává na svém názoru, že postupoval v souladu se zákonem a výklad provedený Veřejným ochráncem práv považuje za nesprávný,“ uvedl tiskový mluvčí Michal Friček.

Přesto všechno však kraj nyní postupuje podle doporučení ombudsmanky.

„Ministerstvo dopravy může posoudit, zda krajský úřad postupoval v souladu se zákonem a v případě shledání jeho porušení rozhodnutí úřadu zrušit v přezkumném řízení. Jde tedy o postup, který je ve prospěch účastnice řízení,“ dodal Friček. Pokud by bylo rozhodnutí krajského úřadu zrušeno, musel by se úřad při dalším postupu řídit závazným právním názorem, který by ministerstvo dopravy vyslovilo.

„Nevím, jaký efekt to bude celé mít. Budu ale dál bojovat. Chystám se opět psát na kraj i do Dobrušky. Spojila jsem se s advokátem, který má s podobnými kauzami zkušenosti. Přijde mi, že se k nám poškozeným úřady chovají jak ovcím, udělali chybu, dokonce ji i připouští, ale následky máme nést my,“ rozčílila se Darina Frišmanová, která je rozhodnutá značky svého vozidla úřadům nevydat, ani kdyby už k tomu byla jasně vyzvána. „Budu bojovat o nemajetkovou újmu a pokud budu nucena, zažaluji i stát. Téměř rok mě tato záležitost psychicky vyčerpává, přitom já jsem se ničeho nedopustila, nic špatného jsem neprovedla,“ dodala.

Autor: Barbora Zemanová

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení