Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapucínský klášter už má 
na listě vlastnictví „černou kaňku“

Opočno – Argument dobré víry během koupě v případě nárokování kapucínského kláštera v Opočně, už by zřejmě neobstál. K 28. lednu se v katastru nemovitostí u tohoto areálu objevila drobná poznámka o vedeném sporu o osobu vlastníka.

30.1.2014
SDÍLEJ:

Štěpán JelínekFoto: Dana Marková

Žalobu podal k rychnovskému soudu řád kapucínů. Ten zpochybňuje planost přechodu majetku ze státu na Královéhradecký kraj, jenž se nyní snaží areál prodat. Případní zájemci by tak museli počítat s možným verdiktem, že kraj se nikdy majitelem nestal a jejich kupní smlouva by tak zřejmě byla neplatná.

„Okamžikem zveřejnění této informace ve veřejně přístupném katastru nemovitostí nemůže být žádný nabyvatel těchto nemovitostí, který by je eventuálně od Královéhradeckého kraje odkoupil, v dobré víře, že nebyly ke dni koupě zatíženy uvedeným sporem," objasnil právní zástupce řádu kapucínů Tomáš Nahodil.

Přestože potenciální zájemci mají ještě dva dny, kdy se mohou o areál kapucínského kláštera ucházet, je pravděpodobné, že se nikdo takový nenajde. I kraj již před časem avizoval, že vzhledem k začínajícímu soudnímu sporu by vypsané řízení v uzavření kupní smlouvy nevyústilo. „Nicméně případné návrhy by mohly sloužit i do budoucna," podotkl Josef Dvořák, radní v jehož gesci jsou majetkové záležitosti kraje.

Soudní spor o klášter se rozhořel poté, co se Opočno nechtělo smířit se s myšlenkou, že se areál kapucínského kláštera v centru města změní například v restauraci či penzion. Město totiž původně chtělo celý areál bezúplatně od Královéhradeckého kraje získat a vytvořit v něm zázemí pro část „zušky" a také depozitář Biskupství Královéhradeckého. To však kraj odmítl s tím, že se musí chovat hospodárně a vyhlásil záměr klášter i s pozemky prodat. Podle odhadů se hodnota pohybuje kolem 8,5 milionu korun.

Starosta Opočna Štěpán Jelínek ani na okamžik nezaváhal a došlo na spolupráci s kapucínským řádem, jemuž původně areál patřil. Řád tak zpochybnil žalobou vlastnictví kraje a pokud by spor dopadl v jejich prospěch, původním vlastníkem by se stal opět stát a po něm by kapucíni žádali návrat majetku v rámci církevních restitucí. Následně by vše převedli bezplatně městu. ⋌(sir)

Autor: Silvie Špryňarová

30.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení