Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapli v havarijním stavu musí opravit svépomocí

BARTOŠOVICE V ORLICKÝCH HORÁCH - Nejen kostel v Neratově, ale i kapličku u nedaleké Vrchní Orlice opravují členové Sdružení Neratov. Obnovu by chtěli dokončit do září.

25.8.2007
SDÍLEJ:

Orlické horyFoto: Pavel Bednář

„Nyní je kaplička v havarijním stavu. Propadá se střecha a zatéká tam,“ říká Vladislav Bukáček ze Sdružení Neratov. Na opravu se získalo i třicet tisíc korun z grantu od nadace Občanského fóra. Jeho podmínkou však je, že se kaplička musí opravit svépomocí. Proto se dali dohromady lidé a řemeslníci ze Sdružení, ale i z okolí.
Kladem grantu je, že jej mohou podat nejen organizace, ale také fyzické osoby a získat alespoň minimální částku, za kterou se však dají drobné církevní památky v krajině opravit. „Člověk, když chodí po zdejší krajině, vidí, jak a co chátrá. Pak jsem někde viděl ten grant, tak jsme ho zkusili podat a vyšlo to. Říkáme si, kdo jiný by to měl opravit, když ne my. Přeci to nenecháme úplně spadnout,“ míní Vladislav Bukáček.
Tak se lidé ze Sdružení Neratov pustili nejen do rekonstrukce kostela v Neratově, ale i této kapličky. V budoucnu uvažují i o opravách kostela ve Vrchní Orlici. Horský kout tak díky nim znovu ožívá.
Kaplička je jedna z mála, které z původních drobných památek po okolních horských stráních zbyla. „Podobných památek tu bylo několik. Tato je poslední, která zůstala. Z těch zbylých už jsou vidět jenom základy v trávě,“ dodává Bukáček ze Sdružení Neratov, které obnovilo střechu tamního chrámu.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

Sdružení Neratov vzniklo jako dobrovolné společenství lidí, kteří se chtějí podílet na obnovení poutního místa smíření v Neratově tím, že přispějí k výstavbě, vybavení a provozování sociálních, charitativních, event. zdravotnických zařízení, která budou sloužit potřebným lidem. Sdružení je nezávislé, nepolitické a nestátní.

Sdružení Neratov je občanské sdružení ve smyslu Zák. č. 83/90 Sb. O sdružování občanů a je registrováno MV České republiky č.j. VSC/1-14940/92-R ze dne 11.9.1992.

Cílem Sdružení Neratov je:

  • Pomoc lidem v nouzi zaměřená především na děti opuštěné nebo s fyzickým či mentálním postižením, zvláště formou pěstounské péče, na lidi s mentálním postižením, především formou opatrovnické péče v rodině a na lidi, kteří mají potíže s adaptací v běžném životě.
  • Rekreační pobyty pro skupiny dětí s postižením v prostorách Sdružení.
  • Vybudování farmy a chráněných dílen jako pracovní příležitosti pro stálé obyvatele a pracovní terapie pro postižené.
  • Budování zázemí pro rodiny ochotné žít s lidmi s postižením v souladu s uvedenými cíly - výstavbou rodinných domků nebo adaptací stávajících budov.
  • Vytvoření různorodých činností a prací tak, aby postižení mohli v nestálosti povahy přecházet na jiná pracovní místa a tím čelit případným depresím či útěkům.
  • Obnovení života pohraniční obce.
 

 

25.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Dobruška ovládla i druhé derby s Krčínem, vítězný obrat přišel až po změně stran

Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Chrudim dvakrát udeřila v oslabení

Východní Čechy - Krajská hokejová liga: Jičín je stále bez ztráty, na bydžovském ledě rozhodl zápas ve třetí třetině.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Královéhradecko, Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

Z hornické bašty je skanzen

Královéhradecko, Žacléř /FOTO/ - Taková to byla pýcha. Čtyři staletí žacléřského hornictví dnes připomíná už jen industriální skanzen.

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Královéhradecko, Janské Lázně - SkiResort se připravuje na zimní sezonu, kterou chce zahájit v polovině listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení