Zájemci o ubytování by neměli váhat, v některých hotelech a penzionech je už zimní sezona, například silvestrovský týden, plně obsazena.

„Na zimu sice zatím nemáme plně obsazeno, ale je možné, že do konce listopadu bude kapacita na 100 % plná,“ sdělil Jan Klugar, provozní horské boudy Čihalka v Olešnici v O. h. Plnou kapacitu již hlásí chata Bedřichovka v Orlickém Záhoří. „Na zimu nám zbývá volných přibližně 5 %,“ uvedl majitel Josef Prát.
Téměř obsazený silvestrovský týden mají i v hotelu Rokytenka v Rokytnici v O. h.

V sedloňovském penzionu Hrad nemají zatím kapacitu zcela zaplněnou, nárůst objednávek však lze očekávat od začátku října. Jednatel penzionu Jiří Šinták dodává: „Zima tu bývá dobrá, obsazenost během zimní sezóny by mohla být v průměru okolo 90%. Pro nás je výhodou, že naši hosté mají slevu na zdejší vlek, je to atraktivní nabídka.“

Nejvíce objednávek obdrží ubytovací zařízení s prvním sněhem. Úspěšnost sezony tedy není nikdy jistá, dokud nezačne opravdová zima. „Lidé se často objednávají až na poslední chvíli,“ uvedl Jiří Tomeš, majitel hospůdky Na Staré cestě v Deštném v O.h. Na Staré cestě mají ještě kapacitu volnou, stejně tak i na Masarykově chatě na Šerlichu.

V zimě do horských hotelů a penzionů návštěvníky láká především možnost zimních sportů v okolí. Nyní v podzimním období však všechna ubytovací zařízení nabízí velice příznivé mimosezoní ceny a většina jich poskytuje svým hostům možnost různého sportovního nebo zábavního vyžití, a to bez ohledu na nepřízeň počasí.

I přes relativně vydařenou loňskou zimu si někteří majitelé ubytování stále stěžují na pokles zájmu a sníženou návštěvnost. Na vině je podle mnohých ekonomická recese, kvůli které lidé začali šetřit, a to především na letních a zimních dovolených.

(lu)