VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kanalizace je pro obec Val u Dobrušky nutné zlo

Val - K tomu, aby obec mohla pomýšlet na zřízení vodovodu, je nutné připravit žádost i pro kanalizaci. Tyto plány ale narazily na nelibost celé řady místních občanů.

5.8.2012
SDÍLEJ:

Stavba kanalizace. Ilustrační fotoFoto: Archiv

Malou obec v těsném sousedství Dobrušky dlouhodobě trápí chybějící vodovod. Aby na jeho zřízení mohli místní alespoň pomýšlet, je nutné naplánovat i výstavbu kanalizace.

To však prý někteří občané nesou s nelibostí, a tak se zoufalá snaha starosty zajistit své obci jednu ze základních vymožeností obrací proti němu samotnému.

„Tu situaci bych označil za jedno velké zoufalství. Zhruba deset let řešíme zajištění prostředků pro výstavbu vodovodu, ale dotační podmínky jsou přinejmenším zamotané. Šanci podstatně zvyšuje to, když se současně žádá o dotaci na výstavbu kanalizace. Kvůli tomu jsem si ale v obci udělal u mnoha lidí zlou krev," vyznal se Luboš Řehák, starosta Valu.

Také on sám prý vnímá tento požadavek jako nutné zlo. Dokumentace na realizaci obou projektů byla již jednou vypracována, ale pak ze všeho sešlo kvůli chybějícím prostředkům.

Jakmile bude zveřejněna dotační výzva, chce se obec o peníze opět ucházet. V procesu udělování finančních prostředků ale zůstává stále hodně neznámých.

„Co když získáme dotaci pouze na kanalizaci, a na vodovod ne? Přitom právě vodovod je naší prioritou," popsal své obavy starosta obce.

V případě realizace obou staveb by přitom šly náklady do řádu desítek milionů korun. V těchto dnech nicméně obec žádá o vydání územního rozhodnutí na stavbu kanalizace, jejíž dokumentace musela být přepracována kvůli změnám v dotačních podmínkách.

Projekt vodovodu zůstal zachován, protože se stejně jako v dřívější době počítá s napojením obou částí obce, jimiž jsou Val a Provoz. Naproti tomu kanalizace by měla být zřízena pouze ve Valu.

„Dřívější podmínka hovořila o tom, že kanalizace musí být vyprojektována pro celý katastr obce, což by v našich terénních podmínkách bylo náročné a vynutilo by si to zřízení tlakové kanalizace," vysvětlil Luboš Řehák, starosta Valu.

Tato podmínka ale již byla zrušena, takže při případném uskutečnění této akce by mohla být použita kombinace tlakové a gravitační kanalizace, což by původně odhadované náklady mohlo výrazně snížit. Čistírna odpadních vod by se pak nacházela v lokalitě Valské Doly v blízkosti přírodního divadla.

Zda na realizaci těchto staveb vůbec dojde, je zatím ve hvězdách. „Dotační peníze šly v minulosti na množství diskutabilních projektů, ale to, že někde lidé dosud nemají vodovod, nikoho nezajímá," dodal Luboš Řehák.

Tato záležitost přitom brzdí i další rozvoj obce. Ta by totiž byla schopna nabídnout zájemcům stavební parcely, ale výhled na zajišťování úředního povolení pro zřízení vlastní studny by nejspíše nikoho nelákal.

Autor: Michal Friček

5.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klára Dostálová

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Ilustrační foto

Častolovická ulice se otevřela autům. S měsíčním zpožděním

Kraj dostal nové léčebné zařízení

Královéhradecký kraj - Nová hyperbarická komora se v pátek v 11 hodin slavnostně otevřela v Rehabilitačním ústavu Hostinné. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno léčebné zařízení tohoto typu, a to právě v Hostinném.

Studenti v kraji volili hlavu státu

Královéhradecký kraj - Výsledky studentských prezidentských voleb jsou už známé. Středoškoláci nanečisto volili prezidenta i na středních školách Královéhradeckého kraje.

Dětenický betlém znovu ožívá

Královéhradecko, Dětenice - Příběh dětenického betléma, jehož počátek se datuje do devatenáctého století, ožívá v jednadvacátém století.

Zima, vítr, sníh. Běželo se znovu až do oblak

Východní Čechy, Dolní Morava - Pocitových mínus deset hlásil meteoservis na hřebeni sjezdovek na Dolní Moravě. „Krásné zimní počasí,“ radoval se Ondřej Fejfar, který tu na třetí pokus vyhrál Běh do oblak. Krutý přes tříkilometrový výšlap a zároveň parádní zahájení zimní sezony pod Králickým Sněžníkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT