Kamerový systém výrazně usnadňuje strážníkům a Policii ČR práci při dopadení pachatelů. Často se pak daří zloděje chytit přímo při činu. Záznamy se nemohou dostat do nepovolených rukou. Systém neslouží ani k šmírování občanů, jak se někdy mnohdy mylně domnívají.

Důkazní materiál

„Máme dvanáct kamer. Jednoznačně můžu říci, že nám zmíněné zařízení pomáhá hodně. V podstatě strážník, který u toho sedí, má velký přehled. Navíc jde o člověka s praxí u Městské policie, takže už odtuší podezřelé chování lidí. Skupinka ještě nemusí ani nic provést, a dotyčný strážník už raději na místo z preventivních důvodů posílá hlídku. Stačí, aby kolem projela, a skupinka se hned stáhne. Samozřejmě na záznamech vidíme nejen dopravní prohřešky, ale máme možnost vidět i pachatele při činu.“ uvedl ke kamerovému systému Miloš Friml, velitel rychnovské Městské policie.

Pokračoval, že záznam je přísně chráněný. „Jde o automatické nahrávání, které se po pěti dnech samo maže. Pokud tedy potřebujeme záznam jako důkazní prostředek, pak jej mohou pouze osoby k tomu určené přehrát. Záznam se dostává pouze do rukou Městské policie, Policie České republiky, soudu a dalším orgánům správního řízení. Jeho zneužití je nemožné,“ vysvětlil Friml.

Zdůraznil, že kamerový systém výrazně pomáhá při dopadení pachatelů jakékoli trestné činnosti. Jak jsem již řekl, často se daří chytit dotyčného přímo při činu,“ uvedl velitel.

Rychlý zásah

Zařízení si chválí i další Městská policie, a to kostelecká. „Jednoznačně nám kamerový systém pomáhá mít větší přehled o dění na náměstí a dalších místech, kde jsou kamery. Osobně jsem seděl u zařízení, když jsem na záznamu viděl romské chlapce, jak se pokouší o vloupání. Mladistvé jsme chytli přímo při činu. Takových případů je ale více,“ sdělil k výhodám kamerového systému velitel kosteleckých strážníků Petr Černohorský.

Jedno z nejlépe vybavených pracovišť Městských policií, služebna dobrušských strážníků, zatím kamerový systém postrádá.

Půjčená kamera

„Nyní se jedná o zapůjčení systému na zkoušku. V dohledné době bychom tedy měli získat jednu kameru. Setkáváme se však s hlasy lidí, kteří mají obavy, že je strážníci budou šmírovat. To jednoznačně odmítáme. Vidíme sami, jak kamerový systém pomáhá při dopadu zločinců, ale usnadňuje i práci při potížích s dopravou. Záznamy navíc nelze zneužít. Strážníci osobně nemohou být na více místech najednu. Jestliže však kamera zachytí podezřelý pohyb, operátor na inkriminované místo vyšle hlídku,“ uvedl velitel dobrušské Městské policie Luboš Adamec.

KLIKNĚTE NA GRAFIKU PRO ZVĚTŠENÍ