Kamery nepřetržitě sledující dění v ulicích jsou v současnosti takřka všude. Komu jsou jejich záběry určeny? A k čemu slouží?

On–line kamery bývají běžnou součástí měst i některých vesnic. Do ulic obvykle shlížejí ze střech či z oken domů. Záznam se okamžitě objevuje na internetu, kde se v pravidelných intervalech aktualizuje.

Například v Dobrušce na náměstí je kamera umístěna proto, aby město v tomto trendu nezůstalo pozadu. Několik let tady byla jen jedna, včera přibyla další. Ta bude snímat horní polovinu náměstí v širším úhlu než její „starší sestra“.

„Považuji kameru za běžný standard, který by města měla mít. Je to služba lidem. Můžou se podívat, co se na náměstí děje, zvlášť když je nějaká kulturní akce. Někteří si dokonce chodí na kameru zamávat,“ uvedl místostarosta Dobrušky Petr Lžíčař.

Ne pro každého je však on–line kamera samozřejmostí. „O tom, že tady něco takového je, jsem neměla nejmenší tušení,“ podivila se důchodkyně Bedřiška Pochobradská. Tahle vymoženost se jí nezdá příliš potřebná, ale ani špatná. Sama by ji využila k tomu, aby se podívala, jaké je ve městě počasí.

K tomu je mimo jiné natáčení skutečně určeno. Dvě webové kamery, které jsou určeny takřka výhradně ke sledování počasí, doma provozuje Jiří Novák z Rychnova nad Kněžnou. Objektiv těchto přístrojů proto míří z větší části na oblohu. „Déšť do Česka přichází nejčastěji od západu. Lidé bydlící na východ od Rychnova se tudíž můžou podívat, jak vypadá počasí tady a odhadnout, jestli zaprší i u nich,“ vysvětlil Novák.

Dění v centru města sledují kamery v Rychnově či v Kostelci, v obou městech mají po jedné. Rychnovskou provozuje soukromá firma, kosteleckou má na starosti městský úřad (MÚ), v jehož okně je umístěna.

„Dali jsme ji tam asi před pěti lety za jasným účelem: ukázat lidem město. Tušili jsme, že pohled z výšky na náměstí je bude zajímat. A také že ano. Minulý týden měly stránky s on–line záběry více než pět tisíc návštěv, to je nejvíc ze všech stránek úřadu,“ uvedl Martin Rýdel, správce internetových stránek MÚ v Kostelci nad Orlicí.

Jiným typem sledování ulic je kamerový systém městské policie (MP). Některé záběry předávají strážníci MP státní policii, jíž slouží k odhalení pachatelů trestných činů či přestupků. V Rychnově je k takovému účelu deset kamer monitorujících centrum a několik větších parkovišť.

To, co natočí přístroje, je podle referenta pultu centrální ochrany MP Ladislava Chmelíka uchováváno v tajnosti před očima veřejnosti.

Záběry on–line kamer naproti tomu veřejné jsou, každý si je na internetu může prohlédnout, pokud vyhledá příslušné webové stránky. Snímky ovšem nejsou zpravidla natolik kvalitní, k tomu jsou pořizovány z takové výšky, aby nebylo možné identifikovat osoby, které se na nich pohybují.

Ani kvalita záběrů kamer MP není podle Chmelíka dokonalá. „Jako důkazní materiál pro policii však většinou stačí. Když se například nedávno ztratilo z parkoviště auto, policisté ho díky kamerám našli za tři čtvrtě hodiny,“ sdělil.

Kamerový systém provozovaný městskými strážníky a veřejné webové kamery se liší i v jiných ohledech. Ty veřejné například nevyžadují obsluhu, s výjimkou občasné technické údržby.

Strážníci si ovšem musí dát práci se zpracováním záznamů. Po čtrnácti dnech vždy vyhodnocují, zda bude pořízený materiál v budoucnu ještě užitečný pro nějaká vyšetřování. „Pokud ano, archivujeme je neustále, ostatní po roce smažeme,“ doplnil Chmelík.
Podle Rýdela i Lžíčaře se záběry on–line kamer na rozdíl od policejních záběrů nijak nearchivují.

(jar)