Sněhová kalamita ochromila celé Rychnovsko. Vydatné sněžení způsobilo problémy nejen řidičům aut, ale také vlakovým cestujícím. Vlaky o víkendu nabíraly hodinová zpoždění kvůli popadaným stromům přes tratě, námraze a nekonečným přívalům sněhu. Cestujícím dělaly starosti i neuklizená nástupiště.

Situace na železnici se na začátku týdne pomalu dostává k normálu, avšak následky kalamity zaměstnávají pracovníky Českých drah neustále. „Všechny tratě jsou průjezdné, ale problémy se vyskytují stále. Kromě popadaných stromů bojujeme i s námrazou na kolejích. Sněhu už je všude tolik, že není kam uklízet,“ informoval Roman Moravčík, ředitel krajského centra osobní dopravy Českých drah v Hradci Králové. Stromy, které hrozily pádem na trať v oblasti Týniště nad Orlicí, včera pracovníci drah ořezávali. Největší problémy jsou dále v uzlových stanicích, kde se sjíždí více spojů. „Při takovéhle kalamitě je těžké všechno časově stíhat,“ doplnil Moravčík.

Kromě výrazného zpoždění čekalo na cestující v Týništi nad Orlicí další nemilé překvapení. Nástupiště celý víkend nikdo neuklízel, od soboty se tam lidé museli bořit sněhem. „Jízdní řád byl kvůli obrovským zpožděním prakticky zrušen. Nefungovalo ani hlášení informací, na cedulích jsme si jen přečetli, že vlaky mají sedmdesát minut zpoždění. Kdo neviděl, že někde právě stojí jeho vlak, nemusel do něho vůbec nastoupit,“ upozornila na nedostatky vlakové dopravy cestující Jana Koutná.

Úklid nástupišť na vlakových nádražích má na starost Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). „Všeobecně se dá říct, že zimní údržba probíhá standardně. Na Rychnovsku funguje veškerá doprava, vlaky nikde nestojí. Prioritu má vždy zajištění bezpečné dopravní cesty. Odklízení sněhu je časově náročné, uklízí se v okolí výhybek i na vlakových nástupištích. Snažíme se vše stihnout,“ vyjádřil se k problému neuklizeného nástupiště v Týništi nad Orlicí mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Oproti nepříjemnému stavu v Týništi se cestující v Rokytnici v Orlických horách setkají s bezproblémovým přístupem k vlakům. „Se SŽDC máme uzavřenou smlouvu, úklid nástupiště včetně posypu zajišťují místní Technické služby. Jsou neustále v pohotovosti,“ uvedl rokytnický starosta Petr Hudousek.

Gabriela Štěrbová