„Muž zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu silnice a povětrnostním podmínkám. Vůz dostal smyk a vyjel mimo dálnici do příkopu. Nepřipoutaný řidič po nárazu vypadl čelním sklem před auto, které se otočilo o 180 stupňů a přimáčklo ho,“ popsala tragickou dopravní nehodu mluvčí krajské policie Iva Marková.

Řidiči svým zraněním podlehl na místě, jeden ze spolujezdců utrpěl těžká a další lehká zranění. „Příčinu karambolu a míru zavinění zkoumá vyšetřovatel,“ dodala Marková.

Podle policie jde o první smrtelnou nehodu na dálnici D11 na Hradecku. „Během tří let od zprovoznění jsme tu ještě nic takového neměli,“ řekl policista z dálničního oddělení Pravy. (raš)

Hlavní tah z Hradce Králové do Jičína je opět průjezdný

Hradec Králové – Silničářům se podařilo v sobotu navečer zprovoznit hlavní tah z Hradce Králové do Jičína, kterou ucpaly vysoké závěje, jež uvěznily desítky aut i s posádkami. Na Hradecku jsou podle policie v současnosti průjezdné všechny silnice první třídy, komunikace druhé třídy s velkou opatrností. „Trojky“ jsou však na mnoha místech okresu zcela neprůjezdné.

„Hlavní tah z Hradce do Jičína se podařilo zprůchodnit kolem sedmnácté hodiny. V současné době máme problémy na staré silnici u Prahy, kterou u Roudnice ucpal kamion. Do půl hodiny by to snad ale mělo být v pořádku,“ uvedl operační důstojník hradecké policie. Dopoledne byla uzavřena také silnice z Hradce Králové do Nechanic a další komunikace. „Kromě silnic třetích tříd by měly být všechny průjezdné. Dvojky ale jen s velkou opatrností,“ varuje dispečer.

Policisté v sobotu na Hradecku vyšetřovali tři dopravní nehody, které se obešly bez vážnějších následků. „Byly to většinou kamiony, které to na silnici neubrzdily a pobouraly ploty u rodinných domků. Řidiči by si ale měli dát pozor. Meteorologové varují, že silnice budou přes noc namrzat,“ dodal muž z policejního dispečinku. (raš)

Vlaky měly kvůli kalamitě až čtyřhodinové zpoždění
Velké problémy způsobila v sobotu sněhová kalamita také na železnici ve východních Čechách a v autobusové dopravě. Vlaky projíždějící regionem nabraly v sobotu ráno často téměř čtyřhodinové zpoždění.

Například rychlík Krakow – Praha měl zpoždění 229 minut, rychlík z Letohradu do Prahy dojel o 176 minut později, rychlík z Trutnova do Prahy dorazil opožděně o 127 minut a rychlík z Prahy do Hradce Králové měl „sekeru“ 106 minut.

Krušno bylo také cestujícím na cestě z Hradce Králové do Hněvčevse, kterou uzavřely vysoké závěje. Jeden z vlaků i s cestujícími uvízl na trati. Podle internetových stránek Českých drah odmítli hasiči pomoci s vyproštěním lidí z důvodu uzavření silnic v celém Královéhradec­kém kraji.
Po poledni se situace začala uklidňovat. „Ještě teď má vlak z Hradce do Turnova zpoždění sto minut. Ráno to ale musel být opravdu masakr,“ řekl jeden z cestujících na hlavním nádraží v Hradci Králové. Některé spoje nahradily autobusy, další byly zrušeny bez náhrady.

V průměru patnáct minut mají zpoždění také autobusy městské hromadné dopravy. „Je to jak kde, třeba centrum města je v pořádku. Naopak nejhorší je to na lince číslo 16, kde máme neprůjezdnou cestu z Charbuzic do Stěžer. Špatné je to také v Ruseku a na Novém Hradci směrem do Kluků,“ řekla dispečerka Dopravního podniku města Hradec Králové. (raš)