V chladu a bez teplého jídla a pití museli přečkat lidé v některých obcích, které postihly po vichřici výpadky proudu. Na Rychnovsku a Trutnovsku energetici neodvolali kalamitní stav ani včera odpoledne.

Ve Skuhrově nad Bělou spadl strom na transformátor a dráty elektrického vedení. Zatímco jiné části obce se dočkaly obnovení dodávek elektřiny ještě ráno, samotný Skuhrov byl na tom hůře.

Mimo provoz i zdravotní středisko

„Elektřina nám ve Skuhrově šla až v pondělí kolem kolem 18. hodiny. Díky tomu, že smrk spadl na dráty trafostanice a zlomil tam jeden sloup trafostanice, bylo bez proudu i zdravotní středisko, obchody, pošta. Když takto vypadne proud, všechno je mimo provoz. Lidem byla zima. Hodně topí elektřinou a plynem a to je všechno závislé na elektrice. Měl jsem asi tisíc telefonátů, ptali se, kdy už elektřinu spustí, jestli mají někam odjet,“ sdělil starosta Skuhrova nad Bělou Milan Bárta.

Včera ještě nesvítila část veřejného osvětlení v lokalitě Debřece, čekala na napojení. Výpadky proudu pak postihly také některá skicentra, která se těšila na větší počet návštěvníků díky jarním prázdninám na Rychnovsku. Areál v Říčkách se rozjel ještě v pondělí dopoledne, ve Zdobnici až včera ráno.

Následky vichřice na Královéhradecku.
Eberhard cestou neztratil dech

Ještě v pondělí odpoledne energetici evidovali v Královéhradeckém kraji osmnáct poruch na vedení vysokého napětí. Během včerejšího odpoledne se podařilo v Královéhradeckém kraji dodávky energie na hladině vysokého napětí obnovit.

Škody budou zjišťovat ještě chataři

„Opravujeme již poruchy na hladině nízkého napětí a předpokládáme, že nám je budou lidé ještě nahlašovat především, až přijedou po větrné kalamitě na kontrolu svých chat a chalup, rekreačních objektů. Mělo by se však jednat jen o jednotlivé chaty, chalupy a čísla popisná. Poruchy je třeba nahlásit na bezplatnou linku 800 850 860,“ upozornila v úterý odpoledne mluvčí Čezu Šárka Lapáčková Beránková.

Jak dodala, v tu dobu se ještě pracovalo na odstraňování poruch na vedeních nízkého napětí, ale i na odstraňování poruch, které byly opraveny provizorně. Energetici odvolali kalamitní stav na Rychnovsku a Trutnovsku až v úterý k 23. hodině.