Už tento pátek se otevřou volební místnosti. Někde i na dost neobvyklých místech. Sokolská klubovna, restaurace, ale třeba stacionář – i na taková místa voliči tento pátek a sobotu zamíří s hlasovacími lístky.

Nevšední volební místa nabízí Trutnovsko, kromě již zmíněných se o tam o budoucím složení obecních zastupitelstev bude rozhodovat třeba v restauracích a hospodách, předsálí kina.

Zajímavé volební místnosti má i krajské město, jako Šrámkův statek, hasičské zbrojnice, sokolovny či křesťanské centrum.

Milovníkům zlatavého moku se pak jistě zamlouvá místo pro odevzdání hlasů v Náchodě, volit se tam bude v pivovaru, ale například také v muzeu. V Jaroměři to bude konkrétně Železniční muzeum a Městské muzeum. Na Rychnovsku ožijí volbami dokonce i krytý bazén či a sauna. Poněkud kuriózní volební místnosti se často staly „východiskem z nouze“, kdy v místě zkrátka neexistují jiné prostory, kde by se volby mohly odehrát.

Ilustrační fotografie.
Do boje jde zvonař, stájník i sušárník

Všude dobře, v sauně teplo. Takové heslo láká potenciální návštěvníky do sauny v Dlouhé Vsi. A horko tam bude i tento pátek a sobotu, i když trochu jinak. Sauna v Dlouhé Vsi je totiž jednou z volebních místností Rychnova nad Kněžnou a potit se tam v pátek a sobotu bude maximálně jen volební komise.

„Já si myslím, že to tady nebude tak horké, že v rámci Rychnova je celkem rozhodnuto,“ tvrdí provozovatel sauny Roman Vlasák, který má s přípravou sauny a její přeměnou na volební místnost už bohaté zkušenosti.

„Tentokrát je výhodou, že sauna ještě nezahájila provoz. Začínáme až 9. října, takže místnost je prázdná. Dáme tam stoly a židle a lidé mohou odvolit. Při prezidentských volbách v lednu to bylo horší. V tom nejlepším jsme museli saunu zavřít,“ dodává Roman Vlasák.

Habrováci volí v myslivecké chatě

Poněkud neobvyklou volební místnost mají také obyvatelé Panské Habrové, kteří budou volit zastupitele města Rychnova nad Kněžnou v myslivecké chatě. Rovenští odhlasují ve školní jídelně a voliči z Lipovky v klubovně u hasičské zbrojnice.

Na několika místech Rychnovska se přitom volí přímo v hasičských zbrojnicích.

Dějiny města se píší i v bazénu

Také Dobruška se má čím pochlubit. O budoucím složení místního zastupitelstva se tu totiž bude rozhodovat i pod střechou krytého bazénu.

Tam volí převážně obyvatelé Mírové ulice. Jde o adaptační místnost pro malé plavce a od září se tam provozuje spinning. Ten Teď jednoduše půjde stranou,“ vysvětluje mluvčí dobrušské radnice Miroslav Sixta.

Prostory krytého bazénu nejsou jediným kuriózním dějištěm komunálních voleb v Dobrušce. Do nových míst konání voleb se museli přesunout voliči z Chábor a Mělčan. Ty dřívější už přestaly vyhovovat.

„Lidé z Mělčan budou volit v šatnách - kabinách městského stadionu, obyvatelé Chábor pak odvolí v kině,“ dodává mluvčí radnice Miroslav Sixta.

Volby v areálu chovatelů

Na Rychnovsku se najdou i jiná zajímavá místa, kde zasednou volební komise. V Týništi nad Orlicí to bude areál chovatelů, v Kostelci nad Orlicí klub seniorů, v Kostelecké Lhotě klubovna hasičské zbrojnice.

Ilustrační foto
D11 si opět razí cestu krajem