Sezona památek už klepe na dveře a polovina ze zámků přístupných na Rychnovsku otevře své brány již tento víkend. Rozhodně nebudou ignorovat ani velikonoční svátky.

Na renesančním zámku v Doudlebách odstartují novou sezonu v sobotu odpoledne. Až do května bude památka přístupná o víkendech. Návštěvu je možné uskutečnit i na Velikonoční pondělí, ale až v odpoledních hodinách. Již na čtvrtek před Velikonocemi je naplánován koncert komorního sboru X-tet z Rychnova nad Kněžnou.

„ Na jaro je plánována i řada dalších akcí, například prodejní výstava bonsají nebo expozice fotografií. Letošní novinkou je trvalé zpřístupnění zrcadlového sálu, který by měl být maximálně využíván,“ přiblížil Petr Dujka, syn majitelky zámku. Ceny vstupného zůstávají na loňské úrovni.

Pestrý velikonoční program pak připravili v nedalekém zámku v Potštejně. Otevřeno bude již tuto neděli, ale sezonu slavnostně zahájí vítání jara, které je naplánováno na velikonoční sobotu od 14 hodin.

„V průběhu celého odpoledne se společně potěšíme pletením pomlázek i proutěných košíků, barvením kraslic, pečením tradičních jidášů i povídáním o českých velikonočních zvycích. Děti budou moci soutěžit o věcné ceny v mnoha velikonočních soutěžích“, sdělila kastelánka zámku Kateřina Skalická.

Podle jejích slov navštívilo tuto akci v loňském roce přes šest set návštěvníků. Na letošek se pak plánuje rozšíření vyhrazeného prostoru z nádvoří do předzámčí, kde bude možné si vyzkoušet ještě více tradičních řemesel. Děti se mohou těšit i na velkého zajíčka a kuřátko.

„Zveme také na prohlídku velikonočně vyzdobených zámeckých komnat a den si mohou příchozí zpestřit i první jarní návštěvou parku,“ dodala kastelánka.

Největší zámek v okrese přivítá návštěvníky již tuto sobotu. Za zvážení však stojí i velikonoční návštěva. „Prohlídkové trasy budou svátečně vyzdobeny v duchu Velikonoc,“ láká Josef Jirák, kastelán státního zámku Opočno.

K nárůstu ceny vstupného ani zde nedojde a navíc jsou v letošním roce plánovány i dílčí úpravy expozic.

Na zámcích v Častolovicích, Kostelci nad Orlicí a Rychnově nad Kněžnou přivítají první letošní návštěvníky až na přelomu dubna a května.

Za kolik si památky ve velikonočním hávu prohlédnete

Zámek Doudleby: Dospělí 80,-
Děti, důchodci a studenti 50,-

Zámek Potštejn: Dospělí 80,-
ěti, důchodci a studenti 50,-

vítání jara venku: Dospělí 40,-
děti 20,-

Zámek Opočno: velký okruh: Dospělí 120,-
Děti, důchodci a studenti 80,-

malý okruh: Dospělí 80,- Děti, důchodci a studenti 60,-

Všechny zámky nabízejí další slevy a pro děti do 6 let volný vstup