Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou také dobrovolní hasiči připraveni na katastrofy?

Rychnovsko - Až do povodní v roce 1998 byly technika a vybavení dobrovolných hasičů stranou zájmu. Byly považovány za vyhovující, katastrofu nikdo neočekával. Ukázalo se ale, že živly mohou uhodit doslova během chvíle a kdekoliv. Jen sami hasiči věděli, jak se situace má a až provoz v kritických situacích ukázal ostatním slabiny a potřebu péče o zásahovou techniku.

22.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jan Ježdík

Kde se vedení obcí chovalo pružně, získalo pro sbory dobrovolných hasičů prostředky

Rozhodli politici

Po povodních rozhodly o tom, jak rychle se hasičská technika obnovila, schopnosti místních politiků, starostů a zastupitelstev. Ti stáli před úkolem, jak získat prostředky na rekonstrukci, nákup osobních ochranných prostředků nebo na opravu hasičské zbrojnice. „Kde se vedení obcí chovalo pružně, získaly pro jednotky sborů dobrovolných hasičů prostředky. Nám se například až dva roky poté, co jsme se v březnu 2000 vrátili z pomoci zatopené Jaroměři, podařilo přesvědčit vedení obce o nutnosti nákupu výkonného kalového čerpadla,“ říká Vít Klouček ze Sboru dobrovolných hasičů v Olešnici v Orlických horách.

Podceňovat dobrovolníky?

„Hasiči získali úžasný kredit u spoluobčanů, ale podpora státu není tak moc divoká. Při katastrofách velkého rozsahu jsou místní hasiči absolutně nezastupitelní, protože profíci v tu chvíli nevědí, kam dřív skočit. To se ukázalo i při několika větrných bouřích v poslední době. Za jejich pomoc jsme jim všichni vděční. To by mělo platit i od státu, a to nejen slovem, ale i skutkem pro jejich vybavení,“ říká Antonín Novotný, starosta Podbřezí, které při povodni před deseti lety patřilo k nejpostiženějším obcím.

Podceňovat vybavení dobrovolných záchranných složek se nevyplácí. Přesto však jejich financování není stále dostatečné. Podhodnoceny jsou především provozní dotace pro jednotky dobrovolných hasičských sborů. Obcím, které musí ze zákona tyto jednotky zřídit, nezbývá, než financovat jejich provoz ze svého. Zákonitě jim pak chybí peníze na další investice v tomto směru, protože jejich rozpočty jsou nízké.

Velkou výhodu podle hasičů bylo, když prostředky na náhrady nákladů spojených s výjezdem jednotek mimo katastr obce rozděloval zřizovatel. Hasiči soudí, že v dobách fungování okresních úřadů byla částka za náhrady několikanásobně vyšší než v současnosti, kdy přicházejí peníze z krajského úřadu. „Je však nutné dodat, že krajský úřad zase zavedl věc novou, a to příspěvek na rekonstrukci cisternových automobilových stříkaček. S touto pomocí alespoň některé obce dosáhly na rekonstrukci cisteren v řádu milionů korun,“ říká Vít Klouček.

Výměna vozidel

Přesto se vybavení většiny hasičských dobrovolných jednotek za posledních deset let změnilo k lepšímu. Jeho opravy a výměna se na řadě míst podařily i díky dotacím z Evropské unie. „Pomalu se začínáme vyrovnávat s kolegy v Evropské unii. Zbývá už jen vyměnit asi devadesát procent zásahových vozidel za nová a vše bude OK,“ dodává Vít Klouček.

Dobrovolní hasiči jsou dnes i tak na řadě míst regionu daleko lépe připraveni čelit živelním katastrofám. Jednotky mohou poskytnout kromě hašení požárů pomoc například při prořezávání spadlých větví a stromů, při čerpání vody a v neposlední řadě také při záchraně lidských životů.

Jednotky dobrovolných hasičů jsou zřizovány obcemi. Ty často těžko hledají peníze na jejich provoz, natož na obměnu zastaralé techniky. "Provozní dotace pro jednotky jsou značně podfinancovány a obcím, které je musí ze zákona zřídit, nezbývá, než financovat provoz ze svého. Zákonitě pak chybí peníze na investice," má zkušeností Vít Klouček.

Celá řada živelních pohrom za poslední desetiletí ukázala, že bez dobrovolných hasičů se zvládnutí situace neobejde. Zcela jinak na ně tak začal pohlížet i stát. Pro dobrovolné hasiče měla značný význam změna legislativy v balíčku „krizových zákonů“. Sněmovna tímto krokem utvořila oporu pro mnoho jejich činností. Paragrafy sice ukládají povinnosti a oprávnění, ale již nemluví o tom, kdo je zaplatí.

PAVEL BEDNÁŘ

22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Souboj na síti.

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Do konce týdne mají z Úprkovy ulice zmizet zákazové značky.
3

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Rybár: „Snad začíná nová série"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Dostal gól čtyři minuty před koncem duelu s Libercem. Tyler Redenbach, bývalý Pardubák v dresu Bílých Tygrů, zakončil únik precizně. Dalo se s tím něco dělat? „Dalo se to chytit,“ usmál se po zápase Patrik Rybár.

Ve zkratce: Hasiči získali nový defibrilátor

Rychnovsko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Výjezdová jednotka hasičů v Kostelci nad Orlicí získala do zásahového vozidla automatizovaný externí defibrilátor. Hasiči tak budou moci rychleji v Kostelci a okolí poskytnout pomoc osobě postižené náhlou srdeční zástavou do příjezdu posádky Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

Praha, Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Podruhé v řadě natáhl kapitánskou pásku - a podruhé dovedl tým k remíze na hřišti soupeře. Hradecký záložník Milan Černý nebyl po plichtě 1:1 na hřišti pražské Olympie ve druhé fotbalové lize zrovna nadšený.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení