Občanské sdružení Neratov pravidelně spolupracuje s předsedou sdružení obyvatel Kłodzka Danielem Golakem na přípravě a organizování česko–polských dnů křesťanské kultury, které se střídavě konají v Česku a Polsku.
„Už jsme jim vyjádřili lítost nad tragédií, které se stala,“ potvrdil za neratovské sdružení Ludvík Klimeš a citoval kondolenci: „Vážený pane Golaku, měl jsem možnost Vás v televizním přenosu spatřit ve Svatovítské katedrále v Praze při intronizaci pana arcibiskupa Duky. Měl jsem z toho velikou radost. Zároveň mě však naplnil hluboký smutek, kdy náš pan prezident v katedrále oznámil smutnou zprávu o letecké havárii Vašeho prezidenta a dalších polských představitelů. Je nám to moc líto a hluboce s vámi cítíme. Pozdravujte všechny doma. Těším se, že se opět brzy sejdeme.“

Na události zareaguje i neratovská farnost. Veškeré mše, které se zde budou tento týden sloužit, věnuje kněz památce polských zesnulých.
Se svými rodinami a příbuznými prožívají letecké neštětí i mnozí Poláci, kteří žijí na Rychnovsku, podobně jako rodina Mariusze Tarkowskeho z Kostelce nad Orlicí, který neskrýval smutek: „V očích jsem měl slzy, televizi jsme sledovali celý den. Je to opravdu šílená shoda náhod. Ten let byl asi hodně nedomyšlený. Volal jsem samozřejmě hned do Polska, mluvil se sestřenicí, všichni jsou z toho zdrceni.“ Myslí si, že nyní se na čas sjednotí politická scéna, má však obavu, že to politikům nevydrží příliš dlouho. „V Polsku se hádá pravice s levicí úplně stejně jako tady. Četl jsem na internetu, že kdyby se něco podobného stalo tady, lidé by politiky tolik nelitovali, což je možné,“ komentuje události Tarkowski, který tamní reakce přičítá silnější orientaci polského národa na křesťanství. „Snad se teď všichni aspoň trochu chytí za nos,“ doufá stejně Tarkowski.
Pietní chvíli se zapálením svíček u kostela svolalo už na nedělní poledne Infocentrum v Deštném v Orlických horách. Jeho pracovník Jaroslav Karban doplnil, že na tento týden připravují setkání s polskými turistickými průvodci a potvrdil to, co většina, že Polsko se nemůže vzpamatovat ze šoku: „Už nám odepisovali na naše vyjádření lítosti. Všem Čechům, kteří s nimi soucítí moc děkují,“ doplnil Jaroslav Karban.