Objevitel příběhu bylinkáře a léčitele Jana Mikoláška i mnoha dalších zajímavých osobností před několika dny zemřel, dva měsíce před svými 77. narozeninami. Ještě letos 20. července převzal v Mokrém u příležitosti odhalení pamětní desky desky na rodném domě letce RAF Václava Valeše čestné občanství obce. I osudy této osobnosti zpracoval.

Josef Ptáček byl významným regionálním historikem. Od roku 1991 vedl vlastní vydavatelství Expedice F. L. Věka, zabýval se regionální historií, především Dobrušky a Opočna, Orlických hor, Podorlicka a Královéhradecka a mezi jeho zájmy patřil i sport.

Díky pečlivému studiu, které mnohdy zahrnovalo i detektivní práci, poodhalil minulost dvou desítek osobností a spolu s Jaroslavem Šůlou připomenul i původ Marie Magdaleny Čudové - Novotné, babičky Boženy Němcové, v Křovicích, které jsou dnes součástí Dobrušky. Společně přinesli nové poznatky i o životě F. V. Heka.

Je také autorem publikace Město Dobruška na starých pohlednicích a fotografiích (1866 - 1948), součástí edice Zmizelé Čechy byla jeho kniha Dobruška a Opočno, spolu s Jiřím Černým a Bohuslavem Škodou vydal publikaci 100 let železnice Dobruška - Opočno 1908 - 2008, dále popsal dějiny dobrušského pivovarnictví a zdejšího podnikání, jako spoluautor se mimo jiné podílel také na rozsáhlé publikaci Dobruška - příběh města a množství odborných článků vycházela i v regionálních periodikách.