Pro znalé jasná výzva k návštěvě besedy, pro neznalé šance seznámit se s Američanem, který od začátku 90. let minulého století žije v České republice a postřehy ze zdejšího prostředí si nenechává jen pro sebe. Rodák z Chicaga se stal pravidelným hostem autorských čtení v knihovnách na Rychnovsku. Dnes od 18 hodin se s ním a jeho vtipným pohledem na Čechy, vtěleným do knih, seznámí návštěvníci dobrušské knihovny.

V češtině vydal Davis dva tituly: Hezký víkend a Sousedi. Píše krátké příběhy na rozhraní povídek a glos z běžných situací života, který vnímá mikroskopickým pohledem cizince. Další punc originality jeho psaní dodává především zkomolená čeština. Davis má problémy se skloňováním, časováním a dalšími záludnostmi české gramatiky. Texty se však rozhodl jazykově neupravovat, „pochroumaná“ čeština je totiž ladí do jemné ironie a nadsázky.

V příbězích glosuje pro cizince neznámé či nepochopitelné české jevy a tradice, na které za oceánem rozhodně nebyl zvyklý; ty si však často získávají jeho sympatie a podle něho by neměly podléhat tuzemským snahám o co největší přiblížení ke globalizovanému světu.

Jon Davis například vtipkuje na téma českých hospod, z nichž si oblíbil především lidové kuřácké „čtyřky“, přišel na chuť českému způsobu přípravy kávy (turek). Udiví ho, že ho někdo cizí pozdraví ve výtahu, překvapí, jak se vyprovází a loučí lidé na vlakovém nádraží, že mávají do chvíle, dokud cestující nezmizí z dohledu… K šoku ho přivádí český předvánoční prodej kaprů, tradiční chození na houby či zdejší „bicí“ oslava velikonočních svátků. (zen)