Lůžkové části nemocnice budou během první poloviny příštího roku zrušeny, v areálu by zatím měly zůstat pouze ambulance, laboratoře, rentgen a zdravotnická záchranná služba. Zůstává také LDN, která je samostatným subjektem. Mluví se o tom, že zdravotnická služba bude v mnoha případech fungovat bez lékaře, na výjezdy bude jezdit pouze sestra a řidič. Jak to bude v Opočně, to ukáže praxe.

Interní oddělení zažívá obrovské zklamání. „Začal jsem tu pracovat asi před rokem a půl, byl jsem nadšený, dělala se tady perfektní medicína, tak spokojené pacienty jsem nezažil na žádné ze svých předchozích praxí. O tlacích na zrušení chirurgie se trochu mluvilo, ale že to během roku vezme tak rychlý spád, to nikdo z nás nečekal, je to velké zklamání,“ přibližuje páteční atmosféru na interně doktor Richard Vondruška.

Zdravotníci, kteří léčí v Opočně, by měli najít práci v náchodské a rychnovské nemocnici, jichž se změny v opočenské nemocnici také dotknou. „V Náchodě přibude dalších asi 20 lůžek následné péče a o dalších zhruba 5 lůžek víc pak má být v jaroměřské pobočce. V rychnovské nemocnici po drobnějších stavebních úpravách vznikne asi 20 nových lůžek následné péče a rehabilitace a 10 lůžek interny,“ uvedl ředitel Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Martin Scháněl.
S lékaři zatím jednáno nebylo. „Že končíme, to se zatím dozvídáme pouze z novin, mně nikým nic oficiálně sděleno nebylo, jak to bude po zrušení oddělení a zda budou nabídnuta místa celému personálu, to zatím nevíme. Tento týden jsem se ptal v Rychnově, tam volné místo není, v Náchodě by zájem snad byl. Uvidím, jaký bude další postup, je možné, že si budu muset něco hledat sám,“ vysvětluje situaci zaměstnanců oddělení Richard Vondruška.
Ani čtvrteční ortel však nemusí být konečný, jistotu už nemají ani ambulance. Chirurgické ambulanci se na krajském zastupitelstvu vyčítal nízký počet ošetřených, denně obslouží kolem šestnácti lidí. „Pokud se přístup Náchoda nezmění, může se stát, že se tady sejdeme za půl roku se zjištěním, že tam ošetří denně už jen pět lidí,“ vystoupil na obranu ambulance starosta Opočna Štěpán Jelínek, který se čtvrtečního jednání zúčastnil. „Doktorka Helena Kašparová je nemocná, doktor Milič Světlík v lázních. Náchod nebyl schopen zajistit náhradu, takže na ambulanci jsou podle mých informací bez lékaře. Pak se nemůžeme divit, že počet ošetřených klesl.“ Slova starosty potvrzují i v nemocnici, sami musí řešit situaci, která trvá už zhruba 14 dní. „Do Náchoda to bylo nahlášeno včas, ale vůbec nám neodpověděli. Jako sestry jsme udělaly maximum, ale přístup Náchoda, který nezajistil lékaře, nechápeme, je to nepříjemné pro nás i pro pacienty,“ sdělují sestry z chirurgické ambulance.

„Ve čtvrtek došlo k jasnému rozhodnutí, že ambulance zůstanou zachovány v současném rozsahu a množství,“ vyvrací spekulace Lukáš Holub, tiskový mluvčí náchodské nemocnice, pod kterou opočenská spadá. „Pokud by snad někdy v budoucnu mělo dojít ke zrušení ambulance, stalo by se tak až po vytvoření a zhodnocení odborného posudku a jedině na základě rozhodnutí kraje,“ dodal Holub.

K současná situaci, kdy na chirurgické ambulanci v Opočně ošetřují pouze sestry a nikoli lékař, Holub sdělil: „Jedná se o časově lokální problém, který není významný. Je to především interní záležitost, ke které se nebudu vyjadřovat.“

Jaký bude další vývoj, o tom by měli zastupitelé rozhodnout na svém příštím jednání zhruba za dva měsíce. Do té doby má Jana Třešňáková, krajská radní odpovědná za zdravotnictví, připravit koncepci opočenské nemocnice. Jaké má Opočno šance? „Na jednání jsem předložil návrh města soustředit do areálu bývalé chirurgie veškerou ambulantní léčbu. Přineslo by to určitě úspory (vytápění a další náklady na provoz pouze v jedné budově), zároveň by to znamenalo velká plus pro pacienty. V současnosti jsou zdravotní zařízení na různých místech, např. plicní je přes silnici, obvodní lékaři ordinují v najatých prostorách, které jsou dost daleko od nemocnice. Pro pacienty by určitě bylo pohodlnější mít na jednom místě lékaře, laboratoř, rentgen,“ poukazuje na výhody předloženého návrhu Štěpán Jelínek.

DANA MARKOVÁ
LUCIE RŮŽIČKOVÁ