Svědčí o tom už druhý letošní křest knihy z jeho dílny, jenž se uskutečnil 19. července v dobrušské synagoze, a to Jiří Mach prozradil, že se čtenáři mohou do konce roku těšit ještě na jednu publikaci.

Jak napovídá samotný název, je nejnovější kniha Tajemné Orlické hory zaměřena velice specificky a hlavním tématem se stalo „tajemství“ - krásný kraj našich pohraničních hor a jejich podhůří jich totiž skýtá nepočítaně. Jak prozradil Jiří Mach, stačilo se podívat z okna jeho panelákového bytu a náměty některých kapitol se nabízely doslova samy – záhadami obestřený kopec Chlum, mnohá tajemství ukrývá i opočenský zámek, nedaleko za Opočnem lze pohledem tušit obec Vysoký Újezd s farním kostelem sv. Jakuba a záhadnými Sibylinými destičkami atd.

Podíváme-li se do přehledu o obsahu, stačí přečíst titulky některých částí (Poklady s kouzly i bez nich, Strašidelný hřbitov, Utajené podzemí) a hned je jasné, že odhalených, ale i neodhalených “hádanek“ máme v našem regionu mnoho.

Pro mnohého čtenáře však bude záhadou i to, jak lze napsat tři knihy za pouhý rok. K tomu Jiří Mach poznamenal: „Příprava trvá dlouho. Musím přečíst spoustu textů a pramenů, také se jedu na jednotlivá místa podívat a vše konzultuji s odborníky.“ A pak? „Když začnu psát, tak píšu,“ uvedl s lehkou nadsázkou autor a dodal, že výsledný text se v jeho případě rodí poměrně rychle.