Buď na zasněžené sjezdovky, nebo na sluncem rozpálený bílý písek. „Zájem projevují podle mého názoru hlavně lidé kolem čtyřicítky, padesátky. Děti jim již odrostly a oni se rozhodli strávit Vánoce netradičně," hodnotí Iva Frintová z jedné rychnovské cestovní kanceláře.

Svátky a Silvestr zvedají ceny o tisíce

Zájem prý převažuje o zájezdy do teplých krajin, výjimkou však nejsou ani dovolené v zimních střediscích.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ DESTINACESeychely
Thajsko
Maledivy
Tanzánie
Egypt
Kapverdské ostrovy
Dříve velmi oblíbená Dominikánská republika prý letos tolik netáhne.
Loni do zahraničí na svátky vycestovalo 145.000 Čechů, což vyplývá z údajů poradenské společnosti Mag Consulting.
Čechy lákají také evropská velkoměsta jako Londýn, Řím, Barcelona či Paříž.
Táhnou také rakouské a francouzské Alpy a italské Dolomity.
Zajímavostí je, že pátou nejoblíbenější vánoční destinací na světě je Praha.

„Nejčastěji se prodávají destinace jako Egypt či Kanárské ostrovy. Někteří samozřejmě vybírají i exotičtější destinace jako Karibik," popisuje. Tito zákazníci se však podle ní počítají spíše na jednotlivce.

S tím souhlasí i Jana Jarkovská, majitelka kostelecké cestovní agentury. Podle ní jsou lidé spíše konzervativní a svátky tráví obvyklý způsobem. „Na Vánoce a Silvestr extrémně zvýšený zájem nepozoruji," prozrazuje.

Důvodem však nemusí být jen láska a respekt k tradicím, ale také finanční prostředky.

„Dovolené v termínu Vánoc a Silvestra jsou dražší než pobyty, které následují po nich," vysvětluje zaměstnankyně cestovní agentury Iva Frintová. A rozdíly nejsou pouze v řádech stokorun, nad nimiž by mohli někteří náruživí cestovatelé mávnout rukou. Ceny jsou vyšší i o tisíce.

Ačkoli by se mohlo zdát, že tradiční pojetí svátků bude ležet na srdci hlavně starší generaci, opak je pravdou.
Zájem Čechů o exotické vánoční svátky a Silvestr podle cestovních kanceláří každoročně stoupá.

Ceny dovolených se liší podle úrovně hotelu a také podle destinace.Týdenní sváteční pobyt v Egyptě může začínat na ceně kolem deseti tisíc, ale vyšplhat se může až ke třiceti tisícům.
Zájezd na Kapverdské ostrovy zase cestovatelé obvykle nezakoupí pod pětadvacet tisíc korun, pochopitelně se najdou 
i dražší.
Cena za exotický Karibik začíná mezi pětadvaceti až třiceti tisících a stoupá až tam, kam to obnos na účtu dovolí – luxusní dovolená v Karibiku může stát 
i sto tisíc korun a více.
Podobně je tomu i v dalších exotických destinacích. Vždy záleží na úrovni servisu a ubytování a také na poskytovaných službách.
Víkendové pobyty ve velkých městech Evropy přijdou turisty na částku obvykle začínající minimálně na pěti tisících. Mladí lidé volí často cestování 
na vlastní pěst a neobrací se 
na cestovní kanceláře. Pokud si najdou ubytování sami a zajistí si levnou letenku, mohou ušetřit.
Cena lyžařských pobytů se liší podle typu dopravy – vlastní, autobusová, letecká – a logicky také podle poskytovaných služeb. Dá se říci, že ceny za ubytování začínají už na třech tisících za tři dny – někdy včetně polopenze a autobusové dopravy, jindy je třeba však připočítat další náklady.
Za luxusnější ubytování a služby včetně skipasu je potřeba sáhnout do kapsy hlouběji. Cena za týden na horách v zahraničí tak často překovává i hranici deseti tisíc.

Ani lidé před důchodem a senioři neváhají na konci prosince vyrazit mimo svůj domov.

„Tito zákazníci volí hlavně pobyty v tuzemsku, často v lázních," konstatuje Iva Frintová. Podle ní může jedním z důvodů být snaha vymanit se ze stereotypu a také samoty.

„Často přichází lidé, kteří jsou na svátky sami a pobytem získávají nové kontakty," vysvětluje.

Pokud by se vyrazit do penzionů a hotelů v Orlických horách rozhodli až nyní, můžou na seznamování zapomenout. Ubytovací zařízení totiž hlásí plný stav.

„Nemáme ani jedno volné místo," prozrazuje Šárka Hejduková z jednoho penzionu v Deštném. A situace není odlišná ani jinde. Hoteliéři se shodují, že silvestrovské termíny byly leckde obsazeny již od přelomu září a října.

Poslední den roku bude tedy na horách rušný. Zato ve Štědrý den je tu hlavu složit problém. Většina hotelů a penzionů má zavřeno. „Chceme zaměstnancům poskytnout na svátky trochu volna. Zájemci, kteří se ptali, zda se mohou čtyřiadvacátého ubytovat, se však našli," popisuje Šárka Hejduková.

Dovolenou najdou pod stromečkem

Relaxu na pláži či adrenalinu na sjezdovkách se však lidé nemusí vzdávat, i když se rozhodnou Ježíška přivítat ve svém domově a šampus bouchnout u kamarádů.

Mezi dárečky pod stromkem se totiž může objevit i dovolená. „Jako dárek ji kupuje poměrně dost lidí. Rodina se jí někdy obdaruje společně," prozrazuje svůj postřeh Iva Frintová, podle které po tomto neobvyklém dárku sahají zejména lidé středního věku.

„Domácnost mají už zcela vybavenou a chtějí si udělat radost zážitkem," odhaduje.