VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jezdit na černo se nevyplácí

Hradec Králové /OD SOUSEDŮ/ – Městská doprava, a to po celé České republice, bývá dotována. Ne jinak je tomu v případě hradeckého dopravního podniku. Finanční injekce není poskytována kvůli špatnému hospodaření společnosti.

10.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Pasažéři v městské hromadné dopravě bývají často vulgární a agresivní vůči revizorům

Cena za jízdenku se zdá být pro mnoho lidí příliš vysoká, a tak chtějí ušetřit. Jenomže její cena zdaleka nepokrývá skutečné náklady na provoz městské hromadné dopravy.

„Jedná se o dotaci na ceny jízdného, která je stanovená jako sociální. Tarif sice navrhuje a schvaluje dopravní podnik, ale je určen pod náklady, proto město na cestujícího doplácí. Jedná se o částku v hodnotě 147 milionů,“ řekl tiskový mluvčí hradeckého dopravního podniku Leo Sedláček.

Přesto se najdou lidé, kteří si zřejmě nemohou pomoci a i dotovaná doprava je pro ně drahá. Řeč je o černých pasažérech, s nimiž se potýká i hradecký dopravní podnik. Ten ročně přepraví 37 milionů osob.

Jako preventivní krok proti neplatičům za jízdné i hradecký dopravní podnik využívá služeb revizorů. Ti mají ale omezené pravomoci a pokud nejsou dostatečně důrazní, tak ani nemusejí pochodit. Paradoxně profese revizora nepůsobí pro ostatní lidi příliš věrohodně.

„Roční pokutování ze strany revizorů stoupá. Loni to bylo přibližně 9 tisíc osob. Už z povahy činnosti revizorů lze dovodit chování černých pasažérů – od vulgarismů až po občasné fyzické napadání,“ uvedl Josef Januš z hradeckého dopravního podniku.

Přirážka za jízdu bez platného jízdního dokladu v Hradci činí 1000 korun. Pokud ji černý pasažér uhradí na místě nebo do tří pracovních dní, je snížena na 400 korun. Přesný počet revizorů Josef Januš nesdělil, mělo by jít o deset až dvacet osob, které pracují na plný úvazek.

Dopravní podnik při následném – soudním vymáhání zastupuje smluvní advokátní kancelář. Vymáhání probíhá soudní cestou, tedy žalobou či exekucí. Část pohledávek dopravní podnik odprodává. Jízda na černo se opravdu nemusí vyplatit, protože pokud přistižený člověk nehodlá splácet, může jeho pohledávka vzrůst na mnohonásobek, a tak se z jedné tisícikoruny, po čase, může vyklubat třeba deset tisíc.

Očima autora

Když vstoupí do autobusu, tak většině cestujících zatrne. Míním samozřejmě revizory, kteří čas od času korzují po palubách městské veřejné dopravy. Načerno jezdí lidí přehršle, protože jim připadá, že lístky na dopravu jsou drahé. Omyl. Doprava ve městech je bez výhrady vždy dotována a bez finančních injekcí bychom nejspíše pochůzkovali pěšky.

Apelovat na morálku cestujících je v tomto případě zbytečné a scestné, protože holt starého psa naučit novým kouskům ponejvíce nelze. Avšak docela všem těm vykukům a chytrákům přeji zásadní moment, kdy je revizor načape jak malé školáky a oni jsou vystavení rentgenujícím zrakům publika spolucestujících. Dost možná, že alespoň v té chvíli se na moment zastydí, když už nic jiného.

Revizor nemá příliš populární roli v naší společnosti, ale jeho úlohu považuji za nezbytnou, aby se nestalo, že polovina národa bude směle jezdit načerno. Bohužel mají tito kontroloři značně omezené pravomoci, a tak se nezřídka stane, že si s nimi „český kulišák“ náležitě poradí.

Autor: Jan Odstrčil

10.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení