První adventní neděle je za námi a vánoční svátky se nepřetržitě blíží. Než však usedneme ke Štědrovečerní večeři a rozbalíme dárky pod stromečkem, čeká nás ještě jeden neméně důležitý svátek. Svatý Mikuláš se u nás slaví už od 13. století a ve své podstatě se nijak nezměnil. Starší pán s dlouhým bílým vousem a berlou doprovázen andělem mají hodné děti obdarovat ovocem a sladkostmi. Třetí člen jejich posádky, tedy čert, má za úkol děti postrašit a pohrozit. A jak se tento svátek slaví u nás na Rychnovsku?

Přímo v Rychnově se chystá už po několikáté program od Domu dětí a mládeže. Zámecký park se tak v sobotu 3. prosince promění v peklo, kde ratolesti budou plnit různé úkoly. Odměnou za dobře vykonanou práci jim bude vstup do nebe, kde potkají krásné anděly a dokonce dostanou nadílku od samotného Mikuláše. Začátek tohoto čertovského dovádění je v 16 hodin.

Pokud zatoužíte po staré dobré klasice a velkolepé podívané, nabízí se již tradiční program na Opočenském náměstí, kde se, jako každý rok, služebníci z pekel spouští z výšin. Takzvaní „létající čerti" jsou neobvyklým vystoupení, které je zábavné nejen pro ty nejmenší, ale i pro dospělé. Na závěr tohoto večera je připravený i ohňostroj. Akce je připravena taktéž na sobotu, od 17 hodin.

Ty odvážnější se mohli účastnit již proběhlé akce v Kostelci nad Orlicí. Zde se po městě první adventní neděli prohnali takzvaní Krampus. Po vzoru rakouských sousedů byli k vidění opravdu děsiví a hrůzu nahánějící pekelníci.

O tom, jak celá akce skončila, jsme již v Deníku informovali.

Ne každý je vyznavačem čertů. Proto jsou na Rychnovsku k dispozici i jiné aktivity na navození vánoční atmosféry.

Na zámku v Kvasinách se bude konat tradiční výstava betlémů, a to celý příští víkend. Nebo na zámku v Častolovicích, konkrétně v Rytířském sálu, bude probíhat Adventní koncert plný vážné hudby v podání sopranistky, violisty a klavíristy.

Ať už jste byli hodní, nebo jste trochu zlobili, snad vám Mikuláš s Andělem přinese nějakou nadílku a málo uhlí od čerta.

(vac)