VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedno pípnutí zburcuje obec. Před vodou je varuje SMS

Podbřezí, Kounov – V živé paměti ještě mají obyvatelé mnoha obcí v okolí Dobrušky povodně, které tady udeřily před šestnácti lety. Přestože už od té doby odteklo mnoho vody, systémy protipovodňových opatření nejsou na řadě míst hotové. Výstrahu před velkou vodou by však již brzy mohli obdržet obyvatelé Podbřezí či Kounova.

17.1.2014
SDÍLEJ:

Povodně 1998: KounovFoto: archiv obce Kounov

Zaskočeni v posteli? To už bude minulost
Obě obce patřily k těm, kde vlna zasáhla řadu obyvatel a zničila desítky domů. Teď by takové zkáze mohl zabránit systém včasného zalarmování.
„Rádi bychom letos vybudovali informační systém, který by umožnil dát lidem s dostatečným předstihem vědět, že se blíží velká vody," říká starosta Podbřezí Antonín Novotný.
Z posledních zkušeností tady vědí, že nejhorší vlna je zaskočí v noci, kdy na reakci nezbývá mnoho času a následky jsou tak velké.

„To pak máte čas nanejvýš dvě hodiny a mnoho se udělat za tak krátkou dobu nestihne," dodává starosta.
Nově by měl vzniknout rozhlas spolu s bezdrátovou ústřednou umístěnou na obecním úřadu.

„Podařilo se mi docílit také toho, že můj telefon bude napojený přímo na stanici na Žákovci, dozvíme se tak o stoupající hladině a hrozícím nebezpečí s dostatečným předstihem," poznamenal Antonín Novotný. Poplach pak oznámí siréna, jež se rozezní obcí.
To však není jediný plán ochrany. Na mostě tady chtějí instalovat i vodočetnou lať, která by hlídala stoupající hladinu řeky.

„Když to všechno půjde dobře, hotovo by mělo být do konce června. V tuto chvíli bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele," upřesnil starosta. Náklady se podle odhadu vyšplhají zhruba k 1,5 milionu korun.
„Ještě bychom chtěli také udělat úpravu vodního toku v části obce, kde by z něj vzniklo slepé rameno, ale to se letos nepodaří. Náklady tady stoupají ke zhruba dvěma milionům. projekt však už máme," doplnil Antonín Novotný.
To v Kounově už mají od loňského roku přislíbenu dotaci a výstavbě podobného systému varování už nic nestojí v cestě.

Na jaře by se mohlo začít.
Nově tady bude zřízen systém několika srážkoměrů a hladinoměrů napojený na mobilní telefony. Jakmile by hodnoty přesáhly určitou mez, varovné zprávy by byly rozeslány na telefony osob ve vedení obce a také lidem, kteří patří k těm nejohroženějším.
Čekali šestnáct let, chyběly peníze
Vybudováno bude i několik povodňových hlásičů,  které by sirénou včas varovali obyvatele před blížící se vlnou.
Náklady by se měly pohybovat kolem 1,6 milionů korun.

To byl také i důvod, proč už nevznikl systém dříve. Bez dotace ho obec s ročním rozpočtem kolem 2,5 milionu není schopná postavit. Na výstražné opatření tak čekali šestnáct let.
„Paradoxně se ale také ozvaly i hlasy lidí, kteří třeba bydlí u řeky, že to není potřeba, že jim stačí kouknout z okna a vědí," poznamenal starosta Kounova Jaroslav Bašek.

Autor: Silvie Špryňarová

17.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení