VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednání o osudu kláštera začínají

Opočno – Nejasnosti o budoucnosti další historické budovy panují v Opočně. Město se ve spolupráci s Řádem kapucínů snažilo získat do svého vlastnictví areál a budovu bývalého kláštera.

22.7.2016
SDÍLEJ:

KlášterFoto: Zdroj redakce

Řád kapucínů v nedávné době stáhl žalobu na Královéhradecký kraj o navrácení kláštera v Opočně státu a dal tím jasně najevo, že se nepokusí získat areál, který by pak bezplatně převedl městu, zpět v církevních restitucích.
Nyní bude Opočno o klášter usilovat samo a snažit se domluvit s jeho vlastníkem – krajem. První schůzka se zástupci kraje se bude konat v pondělních dopoledních hodinách.
Šance na to, že město získá klášter pod svou správu, existuje. Rozhodující slovo bude mít Rada kraje a Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje.
„Jsme s krajem v jednání. V pondělí máme s jeho zástupci naplánovanou schůzku. Osud kapucínského kláštera nám není lhostejný. Vždyť tento objekt a areál svou rozlohou připomínají druhé opočenské náměstí. I přesto, že údržba bude jistě nákladná, naší snahou je klášter získat a mít tím pod kontrolou jeho budoucnost a správu," uvedl místostarosta Opočna Marian Slodičák.
Jasné rozhodnutí o dalším osudu opočenského kláštera by mělo pak padnou začátkem podzimu tohoto roku.
Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně byl v nedávné době centrem pozornosti. Stal se totiž součástí jedné z mnoha žalob, které zástupci církve podávali proti krajům a státu v rámci navrácení církevních majetků.
Začátkem léta však Česká biskupská konference rozhodla o tom, že její zástupci nebudou pokračovat v soudních sporech s kraji.
Opočenský klášter tak nadále může spravovat Královéhradecký kraj. Ten v nedávné minulosti projevil zájem tuto budovu a areál prodat. I proto v této kauze figuroval církevní Řád kapucínů, který, po domluvě s Opočnem, usiloval o navrácen majetku. Ten by případně bezplatně následně městu daroval a předešlo by se obavám, aby klášter nebyl jiným vlastníkem využíván v rozporu s historickým dědictvím.
„Náš rozpočet je omezený. Původně se kraj snažil klášter prodat za částku, kterou jsme mu jako město nemohli nabídnout," dodal místostarosta.
Jestli kraj vyjde přání města vstříc a převede klášter pod jeho správu, to ukáže až začátek října. Nicméně již v minulosti městu bezplatně daroval část areálu bývalé nemocnice. 

Jak Opočno a kapucíni v minulosti bojovali za získání areálu?
Soudy dříve rozhodly, že klášter nepatří kraji, ale opět státu. Právě tato změna vlastnictví z kraje na stát měla umožnit řádu kapucínů žádat o vydání areálu v církevních restitucích.
Pokud by do svého užívání Řád kapucínů opočenský klášter získal, byli jeho zástupci ochotni ho bezplatně darovat městu Opočno.
Nejvyšší soud ovšem na základě dovolání Královéhradeckého kraje a státu zrušil verdikty nižších soudů ve věci určení vlastnictví kláštera. Spor se tak vrátil k dalšímu projednání u okresního soudu.
Vše vyřešila Česká biskupská konference, která se shodla na tom, že upustí od soudních sporů s kraji.

Autor: Pavel Nedbal

22.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský přebor ve fotbale: FC Spartak Rychnov nad Kněžnou - FK Vysoká nad Labem.
7

Čermák: „Prošli jsme si klasickou kocovinkou“

Ilustrační fotografie.

Dohrávku začalo lépe Opočno, Jičín udeřil „slepenými“ góly

Pocta Miloši Formanovi: Hoří, má panenko slaví padesátiny na Střelnici

Královéhradecko, Vrchlabí - „Na Vrchlabí nedám dopustit. Pro mě je to hned po Praze nejdůležitější město,“ vyslovil Miloš Forman svůj vztah k Vrchlabí. V pátek se stane jeho významnou osobností.

Pázler: „Nejsem jen druholigový střelec"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Byl světlým bode v šedém hradeckém fotbalovém podzimu. Jan Pázler, nejlepší střelec druhé ligy, nasázel dvanáct gólů, přesto je stále přesvědčen: „Mohlo to být lepší.“

Aulu školy zaplní tóny lesních rohů

Rokytnice v Orlických horách - Adventní koncert Hubertových trubačů rozezní v pátek v 18 hodin aulu rokytnické základní školy.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT