Na sváteční rozjímání v blízkosti svých známých budou muset zapomenout hasiči a policisté, kteří o vánočních svátcích půjdou do služby. I během nich je totiž potřeba zajistit bezpečnost a být nepřetržitě v pohotovosti, kdyby se někde něco stalo.

Proto také u rychnovské policie budou na příslušných obvodních odděleních „v pozoru“ členové dopravní i pořádkové služby. „Počty sloužících policistů z taktických a strategických důvodů nesdělujeme, ale vše bude pokryté tak, aby byl zajištěn pořádek. Provoz bude nepřetržitý, i ti, kteří nemusí do práce, budou v pohotovosti. Že jsou svátky, neznamená, že policie má volno,“ uvedla rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková.

Že by třeba na rychnovské služebně zavládlo veselí, si nemyslí. „Žádná výzdoba prakticky není. Ale je možné, že někteří přinesou cukroví od manželek. Přece jenom slouží dlouho, tak si zpříjemní atmosféru, Vánoce pochopitelně vnímají,“ doplnila mluvčí.

Také strážníci v Dobrušce a v Kostelci nad Orlicí se během Vánoc budou podílet na zajištění pořádku ve svých městech. „Na noční i denní služby bude dvoučlenná hlídka, ve spojení se státní policií budeme ve čtyřech, pokud zrovna někdo nebude v horách. Spolupracujeme i se záchrannou službou a s hasiči, takže to snad zvládneme. Zajistíme tak nepřetržitý provoz,“ informoval velitel dobrušské městské policie Luboš Adamec.

„Na Štědrý den bude dopoledne dvoučlenná hlídka, odpoledne je klidnější, takže ve službě zůstane jeden. Na noc budou zase dva stejně jako o víkendu. U nás totiž naštěstí svátky bývají klidnější, i Silvestr,“ řekl šéf kosteleckých strážníků Petr Černohorský.

Nohy na stolech však na dobrušské ani na kostelecké služebně nečekejte. „Žádná extra atmosféra se u nás nedrží. Pokud někdo donese třeba cukroví, tak ovšem není problém posedět chvíli u kafe. Ale jsme tu pro lidi, takže řešíme každou podanou stížnost,“ pravil Černohorský. „Určitě si sami něco přinesou, stromek a cukroví zajistíme. Doufáme, že svátky budou klidnější,“ připojil Adamec.

Zcela jiná situace však nastane pro strážníky v Týništi nad Orlicí, o svátcích totiž do práce nepůjdou. „Třiadvacátého o půlnoci zavřeme služebnu a vrátíme se až v pondělí do standardní služby. Stále tu bude státní policie, my jsme jakoby navíc. Nějaké posezení s občerstvením uděláme po Novém roce, až se vše zklidní,“ informoval velitel týnišťské městské policie Martin Štěpánek.

V případě potřeby budou v permanenci také rychnovští hasiči. „Každoročně zajišťujeme směny a výjezdy skupin i o svátcích. Někteří sice čerpají dovolené, chtějí si totiž Vánoce užít doma, když mají možnost, ale máme rozpis, díky kterému je takový početní stav, abychom byli schopni zajistit dva organizované výjezdy. Je na to vyhláška, takovou situaci máme víckrát do roka,“ přiblížil velitel stanice Josef Tošovský.

Pokud hasičům nic nepokazí případná nutnost výjezdu, Vánoce by mohli strávit prakticky idylicky. „Na stanici máme malý strom, sloužící směna bude mít i štědrovečerní večeři. Mělo by jít o rybu zřejmě více druhů. Připraven bude slavnostní stůl, večeře bude společná, aby se navodila ta správná atmosféra.
Ovšem v případě potřeby budou členové sboru schopni do zákonem daných dvou minut vyjet,“ ujistil Tošovský.