Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedete na dovolenou? O dozor nad bytem požádejte policii

Rychnovsko - V některých městech nabízí strážníci dohled nad bytem, jehož majitel je na dovolené. Jen málo lidí ale tuto službu využije.

26.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Wagenknecht

Letní dovolená je výbornou příležitostí pro zloděje. Majitelé nemají jinou možnost než nechat své byty prakticky bez dozoru. Strážníci v některých městech jsou ochotní tyto byty ohlídat.

Vizuální kontrola

Nechat si zkontrolovat byt mohou například občané Dobrušky. „Jedná se o bezplatnou službu. Majitel nám dá adresu a strážníci na obchůzce zkontrolují, zda nejsou vyražené dveře nebo rozbitá okna,“ uvedl velitel Městské policie v Dobrušce Luboš Adamec. Podobná služba funguje i v Kostelci nad Orlicí. Tam zájemce sepíše protokol, ve kterém uvede, do jaké míry mají strážníci jeho obydlí kontrolovat.

„Zpravidla se jedná o vizuální kontrolu vstupních dveří a oken. Majitel může policii povolit i vstup na zahradu, což hlídce usnadní kontrolu,“ popisoval velitel MP Kostelec Petr Černohorský. Strážníci navíc zaznamenávají dny a časy kontrol. Černohorský uznává, že tento systém na zloděje zcela neplatí. „Samozřejmě se nedá krádežím úplně zabránit, ale riziko se určitě snižuje,“ vysvětlil Černohorský.

Nabídky dozoru však překvapivě využije poměrně málo lidí. „Tuto službu nabízíme třetí rok a moc velký zájem nepozorujeme, například letos se ještě nepřihlásil nikdo. Lidi jsou sami proti sobě. Naši práci neustále kritizují, ale pomocnou ruku nepřijmou,“ konstatoval Černohorský. Podobné zkušenosti mají i strážníci v Dobrušce. Tam možnost dozoru využívají hlavně obyvatelé rodinných domků, které leží na okraji města.

Chybí strážníci

Městská policie v Rychnově nad Kněžnou ani v Týništi nad Orlicí podobnou službu nenabízí. Velitelé se shodují, že by to při současném počtu strážníků bylo neúnosné. „Ve čtyřech lidech se něco takového opravdu nedá zvládnout. Pokud si strážník při pochůzce všimne poškozených nebo otevřených dveří, samozřejmě je zkontroluje, ale cíleně službu hlídání obydlí nenabízíme,“ vysvětlil velitel MP v Týništi Martin Štěpánek.

V Rychnově pořádají strážníci preventivní kontrolní akce. „Zhruba jednou měsíčně vyrážíme zkontrolovat zabezpečení vchodů. Totéž kontrolujeme i v rámci běžné hlídkové činnosti, sídliště Mírová a Na Trávníku sledujeme bezpečnostními kamerami. Na to, aby si lidé mohli jít zažádat o ochranu konkrétního bytu, ale nemáme dostatek strážníků,“ konstatoval velitel MP Rychnov Miloš Friml.

Strážníci lidem doporučují, aby se obraceli o pomoc k sousedům, příbuzným nebo známým. „Je dobré, když někdo například vybírá schránku, aby to vypadalo, že byt není opuštěný. Pro sousedy by neměl být problém jednou za čas zkontrolovat i zabezpečení oken a dveří,“ doporučoval Štěpánek. Dále mají lidé možnost požádat o ochranu i soukromé bezpečnostní agentury, jejich služby ale samozřejmě nejsou zdarma.


Opuštěné domy a byty v době letních dovolených často lákají zloděje a nenechavce. Proto je dobré dbát před odjezdem na dovolenou na bezpečnostní zajištění obydlí a snížení lákadel, která zlodějům napovídají, že právě Váš byt je prázdný. Pro vhodné zabezpečení vašeho majetku Policie ČR uvádí následující doporučení.
Před odjezdem se vždy přesvědčte, že nejsou poškozeny dveře ani okna a pečlivě je uzavřete.
Neopomeňte na vstupy jako lodžie, garážová vrata, sklepy a půdy.
Nezmiňujte se před neznámými lidmi o tom, že na delší dobu opouštíte byt.
Obdobné sdělení nenechávejte ani na telefonním záznamníku.
Od důvěryhodné osoby si nechte vyzvedávat poštu ze schránky a činit taková opatření, která budí dojem vaší přítomnosti v bytě.
V okolí rodinných domků neponechávejte volně odložené nářadí či žebříky, které by mohly být použity jako nástroje pro vniknutí do domu.
O bezpečnostních opatřeních poučte i své děti, a to zejména proto, aby se například odjezdem k moři ve Vašem sousedství nechlubily.
Vhodným doplňkem pro zabezpečení majetku je taktéž sjednání pojistky proti vykradení nebo vybavení domácnosti moderními zabezpečovacími pomůckami či systémy.
Vyplácí se také cennější věci si před uschováním vyfotografovat. V případě vykradení bytu pak fotografie usnadní policistům pátrání po věcech.
Při návratu domů se opět nejdříve přesvědčte, že nemáte poškozené vstupy do obydlí.
V případě podezření, že byla Vaše domácnost vykradena, přivolejte ihned policii aniž vstoupíte do bytu. Předejdete tím znehodnocení stop, které na místě pachatelé zanechali.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ

26.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení