Myšlenka uspořádat soutěž Orlický sekáč, která se v Orlických horách těší velké popularitě, uzrála v hlavě Josefa Jehličky, zdejšího patriota. Dnes se tato akce těší i mezinárodní účasti.

„Dětství a mládí jsem prožil v Liberku. Od mala jsem věděl, že budu zemědělec. Bavila mě práce se zvířaty a už jako dítě jsem se toulal po polích a lese. Sekat jsem se naučil někdy v deseti letech. Učil mě otec a sekali jsme louky a zahradu v okolí domu. Žádnou mechanizaci jsme neměli. Kosu, hrábě a vidle. Doma byla kravka, koza a králíci. Vzpomínám na to rád a dobře si pamatuji, jak jsem se do toho hrnul, silou a rychlostí a za chvilku se unavil a otec svým klidným tempem vydržel sekat hodiny,“ zavzpomínal při jednom z našich rozhovorů Josef Jehlička.

Děti, ženy i muži soutěžili v kosení v Nebeské Rybné v Orlických horách.
Podívejte se: Nejlepší sekáči měřili síly v Orlických horách

A něco z této nostalgie starých časů dodává tu pravou atmosféru klání v Nebeské Rybné, při němž se kolem šíří vůně posečené trávy, ozývá se odsud charakteristický zvuk kosení, naklepávání a broušení ostří kos. Právě správně naostřená kosa a zkušenosti hrají velkou roli.

„Sekání je i dobrý tělocvik. Někdy si děláme legraci, že je to lepší než chodit do fitka,“ tvrdí Josef Jehlička, podle něhož je důležité, aby tradiční sekání kosou přežilo a mistrovství v Nebeské Rybné tomu pomáhá. Sekají tady muži, ženy i děti.

Podívejte se, jak jim to šlo od ruky loni:

Zdroj: Jiří Fremuth

Přihlásit se lze předem na telefonním čísle 736 753 702 nebo na e-mailové adrese: pepik.jehlicka@seznam.cz. Ale vítáni jsou i ti, kteří se rozhodnou třeba až v samotný den D. „Dosavadní rekord byl 42 lidí, což se nám už překonat nepodařilo,“ říká pořadatel, svůj podíl na tom má zřejmě i doba covidu, která přinesla útlum v mnoha ohledech.

O své skalní příznivce však Orlický sekáč nepřišel a třeba se jejich řady ještě rozšíří. Přijďte si i vy vychutnat atmosféru nevšedního mistrovství do Nebeské Rybné, popřípadě si vyzkoušet, jak obstojíte v konkurenci zkušených sekáčů.

Josef Jehlička vyrůstal v Liberku, vystudoval SZTŠ v Kostelci nad Orlicí a potom obor zootechnik na Agronomické fakultě VŠZ v Praze. Vede společnost Orlicko, a. s., která ve spolupráci s městem Rokytnice v Orlických horách pořádá soutěž Orlický sekáč.