JAN TYDLITÁT
Ředitel festivalu Poláčkovo léto
Pokud v něm budou sedět správní lidé, tak určitě váhu má. V každém demokratickém státě senát je. Takže si myslím, že není důvod pro to, abychom zrovna my byli bez něj. Hlavně by ale měl mít nějaký smysl. Já jsem o jeho funkci a jeho významu občas velmi pochyboval. Myslím, že skutečně záleží na tom, kdo v senátě bude a jaký bude mít zájem o náš další vývoj. Pokud se na všechno bude dívat tak, že bude naprosto nestranný a objektivní, a bude jednat podle zdravého rozumu, tak si myslím, že smysl má.
Verdikt: ANO

ZDENĚK NOVÁČEK
Majitel zámku v Potštejně
Já si myslím, že senát je určitě potřeba. Nevím, ale úvahy o jeho zrušení podle mě nejsou reálné. Senát byl už ve starém Římě a myslím si, že by měl být protiváhou parlamentu. Proto  by tato dvoustupňová rozhodovací činnost měla být zachována. Pokud mám odpovědět jednoznačně, tak určitě ano. Otázka ovšem je, kdo je v senátu. Sami víme, co obnáší sledování nějakého rozhodování v přímém přenosu, jak se námi zvolení zastupitelé chovají. To mě rozčiluje a zlobí. To, že politická kultura není taková, jaká by měla být. To je ale otázka toho, zda se politická kultura někdy zlepší. Určitě ale senát nerušit.
Verdikt: ANO

PAVEL ŠTĚPÁN
vedoucí Spol. centra Dobruška
Když by se dali všichni dohromady, tak by měli kupu metráků, ne? Oni tam většinou ztloustnou. Většina států má dvoukomorové parlamenty, takže určitá pojistka to je. Jestli má váhu, to zjišťujeme podle průzkumu veřejného mínění. Moc velkou asi ne. Ovšem alespoň je to taková určitá pojistka na to, že když si hoši v poslanecké sněmovně nevidí do úst, tak že to tam ještě někdo zkontroluje, to je dobře. Aspoň to má trochu nějakou kulturu. V té sněmovně je to hrozné. Nedivím se tomu, že z ní vycházejí takové paskvily, když je tam takové prostředí. Asi bych to viděl, že smysl této instituce stoupl jako různá veta prezidenta Klause. Některé věci, které nám ve sněmovně říkají, jsou úplně jasné. To je hrůza. Ovšem senát je potřeba.
Verdikt: ANO

JIŘÍ VÁCLAVÍK
vyšetřovatel RK hasičů
Často slýcháme, že je senát nutný z toho či onoho důvodu, a že je určitou pojistkou demokracie. Já si však myslím, že senát není v tak malé zemi, jako je Česká republika, potřeba, protože většinou slouží jako trafika pro politické odpůrce a jeho fungování stojí zbytečně moc peněz. K mé spokojenosti by stačil dobře fungující a notně zeštíhlený parlament složený z odborníků a poctivě pracujících i smýšlejících lidí.
Verdikt: NE

Porota se přiklání spíše k tomu, že senát je potřebný.