Zastupitelé města řeší poměrně čerstvou záležitost. Nedaleko železničního nádraží by totiž v budoucnu mohl vyrůst nový obchodní dům. Otázkou však zůstává, zda Rychnov další takové nákupní centrum potřebuje a jestli ve zmíněné lokalitě. Nebylo proto ani divu, že na uplynulém zasedání zastupitelstva města bylo projednávání změny územního plánu v této záležitosti odloženo.

„Na to může být několik pohledů. Jeden je, že firma Maja se s někým dohodla, že prodá textilní továrnu. Realita je taková, že fabrika není v dobrém technickém stavu, a popravdě řečeno, nemyslím si, že by Rychnov potřeboval další supermarket s prodejem potravin. Ale když už, tak spíš na druhé straně města, kde je výjezd na Solnici, tam v podstatě od železničního přejezdu do konce Rychnova není žádný obchod,“ uvedl k aktuálnímu tématu rychnovský starosta Jan Skořepa.

Následuje i jeho pohled z druhé strany. „Těžko můžu hodnotit rozhodnutí obchodních řetězců, když si myslí, že tu potenciální trh je. Stěží můžu ovlivnit, jestli se někdo dohodne, že nějaký objekt prodá, nebo ne. Co můžeme ovlivnit, je územní řízení, respektive rozhodnutí o změně charakteru v územním plánu. To jsme odložili,“ přiblížil.

Na místě může stát buď skutečně obchodní centrum, nebo chátrající fabrika. „Mám jen strach, aby se nestala centrem bezdomovců nebo dalších nekalých živlů. Dokážete si asi představit, jak vypadají opuštěná průmyslová centra ve větších aglomeracích. Tam se pohybuje kdekdo, probíhá tam sběr železného šrotu, v televizi občas vidíme, že tam potom spadne strop nebo střecha. Rozhodně bych nechtěl, abychom k něčemu takovému došli, ale na druhou stranu si myslím, že obchodů je tu relativně dost,“ vysvětlil starosta.

Na zasedání došlo k podpoře protinávrhu vzneseného Karlem Jakoubkem (ODS), aby se projednávání odložilo. Zastupitelé byli jednotně pro. Tím dostanou občané prostor k vyjádření a vedení města čas ke zvážení všech pro a proti.

Co si myslí občané?

Způsobem, jak získat názor veřejnosti, by se mohlo stát referendum. „Problém je v tom, že aby mělo platnost a závaznost, musí se ho zúčastnit více než padesát procent oprávněných voličů, což je v dnešní společnosti docela tvrdý požadavek,“ myslí si Skořepa.

Dalším příkořím je skutečnost, že otázka v referendu nemůže znít ve smyslu: Chcete, aby na tomto místě stál obchod této firmy? „Otázka může být pouze, jestli občan souhlasí s tím, že se průmyslová lokalita změní na obchodní zónu. A teď mi řekněte, kdo z méně informovaných lidí, kteří o to nemají velký zájem, bude vědět, k čemu se vlastně vyjadřuje?“

Téma případné změny průmyslové zóny na občanskou vybavenost bude řešit také mimořádný klub zastupitelů, na příštím červnovém zasedání vedení města by mohlo být jasněji. Skořepa připustil, že konkrétní obchodní společnost se již ozvala, ovšem její název prozatím neprozradil. Poodhalil jen, že v Rychnově ještě není zastoupena.

Potraviny jinam

Pokud by u nádraží skutečně mělo vyrůst nákupní středisko, hodilo by se jiného ražení. „Dokázal bych si představit, že tam bude obchodní dům, který nabízí nářadí různého druhu, stavební materiál, čili typ hobby pro kutily. Takový v Rychnově není. Co se týká obchodu, který prodává potraviny, radši bych ho viděl při výjezdu na Solnici, konkrétně v místě stávajících kasáren, kde tuším je jedna budova na prodej,“ nastínil rychnovský starosta s tím, že dotyčný řetězec si však oblíbil právě prostory textilní firmy Maja, která chce areál v Nádražní ulici opustit.

S jakými poznatky vedení města vyrukuje na příští zasedání zastupitelstva, se zatím nedá blíže určit. „Starosta není monarcha, zastupitelů je jednadvacet a rada má sedm členů. Doufám, že zvítězí nějaký většinový názor. Já si skutečně myslím, že Rychnov má supermarketů dost, až na tu oblast od železničního přejezdu na Solnici. Tam by se mi to docela líbilo a nebyl by s tím snad žádný problém, protože celá Láň by mohla chodit nakupovat tam. Ale to se nestalo, řetězec si vybral lokalitu u nádraží,“ pravil Jan Skořepa.

V těchto dnech a týdnech se proto budou sbírat a vyhodnocovat názory zastupitelů i obyvatel. „Chtěli jsme dát prostor k veřejné diskuzi. Po konzultaci s tajemníkem ohledně referenda jsem dospěl k tomu, že bychom ho mohli vypsat, utratit peníze a potom by přišlo osmačtyřicet procent voličů nebo také jenom třicet a byly by to jenom vyhozené prostředky,“ doplnil starosta.

Podpora záměru

K možnosti vytvořit z prostor firmy Maja zónu služeb se staví kladně například opoziční zastupitel Josef Solár (KDU-ČSL). V tomto případě však o oponování nemůže být řeč, se starostou se shoduje. „Než mít zchátralou fabriku, ke které se jen těžko najde někdo jiný, kdo by ji opravil a udržoval, bude lepší zóna služeb, která nabídne třeba i další parkovací místa. Samozřejmě jsou i protihlasy, že okolní obchodníci a živnostníci by vznik dalšího obchodu nepřežili, ale s tím nesouhlasím. Určitě jsem pro změnu, bylo by hezké mít nový obchodní dům,“ řekl.

Solár připustil, že i jemu by se případné nákupní středisko více zamlouvalo u nemocnice, ovšem investor trvá na jiném místě. Prvním úspěšným krokem by proto u nádraží mělo být vytvoření zóny služeb.

Pokud by bylo vypsáno veřejné referendum, „lidovecký“ zastupitel by ho rovněž kvitoval. „Jsem pro. Každý názor je dobrý, může napovědět, jak vyřešit problém. Nápadů v takových případech bývá hodně, i když realizace je občas složitější. Ale Rychnov není tolik velký, myslím si, že každý může mít co říci,“ podotkl Josef Solár.