Chvíle strávené v expozicích a na výstavách návštěvníkům zpříjemní například kávovary rozmístěné v hlavních expozičních prostorách a na pobočkách rychnovského muzea.

„Pro tento rok jsme připravili opravdu mnoho zajímavého. Na hlavní sezonu plánujeme velkou výstavu na téma stolování v minulosti, kdy bude v hlavních výstavních prostorách muzea v druhém patře Kolowratského zámku představena jídelní tabule nejen bohatých, ale i chudých v průběhu časů. V plánu je též množství menších výstav a dokonce i jedna putovní vztahující se k významné osobnosti Rychnova nad Kněžnou, spisovateli Karlu Poláčkovi,“ uvedl ředitel Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Zelenka.

Historie na fotografiích na internetu

Velkou modernizací projde expozice historických fotografií vystavených ve správní budově rychnovského muzea (bývalé rychnovské kasárny) a jeden z depozitářů.

„Bude se jednat o depozitář pro uložení textilu. Díky obnově dojde ještě k lepší ochraně dlouhodobě uložených předmětů,“ vysvětlila etnografka rychnovského muzea Pavla Bláhová a dodala, že bude taktéž dokončena dlouhodobá digitalizace historických fotografií. Pokračovat se bude následně diapozitivy, MC a VHS kazetami a v závěru roku bude zpřístupněna podstatná část fotoarchivu muzea na internetu.

Nové vzdělávací programy

Školy se pak mohou těšit na nové vzdělávací programy. Právě pro vzdělávací pracoviště rychnovského muzea byl loňský rok velkým startem.

„K dosavadním programům přibude řada nových, jak k výstavám, tak ke stálým expozicím. Školní třídy se mohou těšit na objevování Orlické galerie s vílou Prášilkou, čajový dýchánek hraček vytvořený k výstavě o stolování či program ve formě školního výletu, který se bude snažit propojit přírodu a výtvarné umění,“ představila své plány muzejní pedagožka Martina Marxová.

Školy mohou nově využít i permanentky pro celoroční neomezený vstup do všech expozic muzea a také letos bude pokračovat přednáškový cyklus Vědecké čtvrtky v rychnovské synagoze.

Přijede astrofyzik Jiří Grygar

„Po úspěšném nultém ročníku jsme se rozhodli opět přivést do Rychnova nad Kněžnou zajímavé osobnosti české vědy. Velice mě těší, že se nám podařilo pro tento rok domluvit přednášku předního českého astrofyzika dr. Jiřího Grygara,“ prozradil Tomáš Zelenka.