Nepochybně je řada hoteliérů, kteří takové tvrzení odmítnou a po skončení sezony si mnou ruce. Na druhou stranu zájemce, který se chce do tohoto byznysu pustit, si nyní může vybírat.

Letmý pohled na internetové stránky několika realitek leccos napoví. V Deštném v Orlických horách je k mání přinejmenším šest ubytovacích zařízení různého typu. V podstatně menší Zdobnici přinejmenším tři, ve všech případech zavedené hotely.

„Nabídka horských ubytovacích zařízení dlouhodobě převyšuje poptávku. V nabídce máme řadu pěkných hotelů v Orlických horách,“ potvrdil realitní makléř Ivan Trubač.

Proč tomu asi tak je? Zbavují se majitelé dobrovolně svých zlatých dolů? To je asi tak absurdní představa, jako kdyby někdo po nasypání pár zlaťáků podřízl oslíčkovi Otřes se krk.

„Spousta lidí si na hypotéku nakoupila hotely na horách, protože si mysleli, že je to uživí. Nyní se jich zbavují pod cenou,“ uvedl dále makléř.

Zdá se, že poptávka turistů po ubytovacích kapacitách na horách dosáhla svého vrcholu. Možností, jak si vydobýt dobrou pozici na trhu s dovolenou, je oslovení specifické klientely třeba prostřednictvím nadstandardních služeb. Čím více se však nabídka blíží „zlatému středu“, tím je konkurence větší.

„V českých horách je podstatně větší kapacita, než jakou Česká republika potřebuje. O tomto stavu víme už dlouho,“ uvedl Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Jsou samozřejmě dny, kdy by většina hotelů nebo penzionů mohla být nafukovací. Kvůli několikadenním sportovním nebo kulturním podnikům nebude ale nikdo stavět další hotel, který by pak byl po zbytek roku prázdný.

To dokládá i údaj jednoho z horských informačních center o tom, že tamní hotely a penziony mají v současnosti jen asi 30procentní obsazenost. Přitom vrcholí období jarních prázdnin a dovolených na horách.

Zájem lyžařů se totiž v uplynulých letech přesunul do Rakouských nebo Italských Alp. Zájezdy se staly dostupnější a nabízejí lepší služby.

Hodně lidí vystřídalo české hory za evropské velehory. „V současné době si zimní dovolenou v zahraničí dopřeje mnohem více Čechů než před 10 lety. Na lyžařské pobyty v zahraničí vyrazí za sezonu přibližně 600 tisíc Čechů,“ uvedla Kateřina Petříčková, mluvčí České asociace cestovních kanceláří a agentur.

Za pravdu dává těmto hlasům i realitní makléř. „Poptávka po českých horách klesá. Například do Krkonoš jezdí hodně Poláků, ale Orlické hory skomírají,“ dodal Ivan Trubač.

Jak to asi bude vypadat třeba v dubnu nebo v říjnu? Jistě, zvýhodněných cen a klidnější atmosféry využívají penzisté nebo mladí sportovci. Ti prvně jmenovaní si ale v případě ekonomických potíží musí utahovat opasky vždy jako první. Nějaký týden strávený mimo městský byt je povinnosti zaplatit za něj nájemné nezbaví.

Pokud se ministrovi školství podaří splnit misi a studenti budou kasírováni každý rok, jejich starosti se budou točit kolem jiných témat, než je plánování dovolené.

I když se přesto hotelu podaří zajistit si dostatečnou klientelu, neznamená to automaticky dobré tržby. „Na všechny provozovatele doléhají rostoucí ceny energií a dalších vstupů. Zvedalo se DPH za ubytovací služby. Většina ubytovatelů si ale nemůže dovolit zvedat ceny,“ osvětlil jádro problému Vladimír Stýblo, který provozuje jeden z hotelů ve Zdobnici.

V tomto horském středisku už tíha ekonomické situace donutila řadu hoteliérů nabídnout svou živnost k prodeji. Je ale otázkou, kdo ji bude chtíti koupit.