Úroda jablek je bohatá, ale  jsou méně kvalitní. Takový je verdikt Josefa Helmicha z Českého zahrádkářského svazu v Rychnově. Příčinou jsou klimatické podmínky, které jakosti moc nenahrály.

„Letos je u jablek velká strupovitost a v nebývalé míře napadly stromky i další plísně. S tím se ale nedá nic dělat, je to součástí přírody. Pokud se totiž skloubí v optimálních podmínkách teplo a vlhko, tak vznikají rády," objasnil Josef Helmich.

Na nedostatek úrody a kupodivu ani kvalitu si nemůže stěžovat ovocnářství v Domašíně, kde je nadprůměrná. Na rozdíl od předchozího roku. „Minule nám toho hodně pomrzlo, letos je to úplně o něčem jiném. Nevím, čím to je, možná i tím, že si loni stromy odpočaly. I kvalita je lepší průměr," raduje se Václav Hlaváček z ovocnářství.

Jen dvacet procent

Úroda jablíček naopak vůbec nepotěšila Lubomíra Novohradského z ovocných sadů ve Vyhnánově, kterému zbylo asi jenom dvacet procent, zbytek zmrzl.

„Loni to bylo to samé. Už tři roky za sebou máme špatnou úrodu, buďto to zmrzlo, nebo špatně odkvetlo. S tím se nic dělat nedá, možná jedině modlit se, aby nemrzlo," říká Lubomír Novohradský, podle něhož je dobrá kvalita jablek na kopcích. Zbytek půjde na průmyslové zpracování.

Tak někde mezi zůstaly ovocné sady v Synkově. I zde je úroda „ovoce hříchu" slabší než jindy, ale zároveň prý mají některá jablka opravdu pěkná. „Kvalita je výborná. Ty horší plody, poškozené a popadané, půjdou do moštu. Hrušky jsou také částečně poškozené mrazem," vysvětlil Stanislav Janeba ze sadů v Synkově, podle něhož jim vyšší úrodu zajistilo to, že sklízeli větší plochu než loni.

Podle Josefa Helmicha potvrzují dostatek jablek na Rychnovsku také moštárny, které jich mají nebývalý příjem.

„Težko je stíhají zpracovat. Rovněž hrušek je dost. Stejně tomu bylo i u rajčat, paprik a okurek. Naopak největší neúrodu kvůli ranním mrazíkům zaznamenala vinná réva. Jinak byl letošek normální. Co se týče klimatických podmínek, nevybočil z mezí. Akorát v mrazových kotlinách způsobily jarní mrazíky menší neúrodu," zakončil Josef Helmich.

Za kolik se dají koupit výpěstky u farmářů

• Kilo jablek stojí 6 až 16 korun. Záleží na odrůdě a také na jejich kvalitě.

• Brambory se pohybují okolo 
6 korun za kilo.

• Hrušky je možné koupit v rozmezí 10 až 16 korun  za kilogram. Stejně jako jablka záleží na kvalitě a odrůdě.

• Mrkev bez natě přijde přibližně okolo 9 korun za kilo.

• Cibule vhodná k uskladnění na zimu stojí asi 12 korun za kilogram.