Chirurgii v opočenské nemocnici, která patří pod Oblastní nemocnici v Náchodě, zvoní hrana. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje hledá úspory v krajském zdravotnictví a chce zdokonalit systém krajských nemocnic. Údajně málo využívaná a technicky nevyhovující chirurgické oddělení v nemocnici v Opočně (podobně i v Broumově) by mělo 30. června 2010 skončit. Krajské zdravotnictví by tím ušetřilo 24 milionů korun, což by podle krajských úředníků zlepšilo kvalitu zdravotní péče v ostatních oborech. Primář opočenské chirurgie Milič Světlík tyto argumenty nepovažuje za adekvátní a podobně jako obyvatelé města nemíní boj za oddělení vzdát. „Mám tu výborný pracovní kolektiv, skvělé sestry. Je mi líto nechat rozeštvat tento tým jenom proto, že někdo vymýšlí pseudodůvody,“ je přesvědčen chirurg.
Opočenská chirurgie vykoná ročně 800 až 850 operací, její oddělení disponuje 26 lůžky. Lékaři zde praktikují plně všeobecnou chirurgii kromě úrazové traumatologie, vykonávají i některé zákroky, jež okolní nemocnice nedělají, tj. např. operace jícnu pro refluxní chorobu (projevuje se např. problémy s pálením žáhy), praktikují zde veškeré cévní operace. Chirurgicky tu připravují pacienty na dialýzu pro čtyři dialyzační centra: ve Svitavách, Ústí n. O., Rychnově n. K., Náchodě.
Často argumentujete tím, že samostatná akciová společnost Opočenská nemocniční byla schopná se uživit. Myslíte, že by tak mohla nemocnice fungovat i v současnosti?
Za nynějších podmínek asi ne. Když ale byla nemocnice akciovou společností, měli jsem já i další primáři řadu konkrétních návrhů jak ekonomickou situaci zlepšit, co tady dělat. Naše tehdejší vedení pro to nemělo pochopení. Vždycky argumentovalo, co by tomu asi řekl kraj, kdybychom tohle udělali. Možná by nám to kraj vytýkal, ale mohli jsme dělat lukrativní zákroky a věci, které by nemocnici vydělávaly a udržely ji jako samostatnou akciovku. Skončila, jelikož kvůli nízkým platům začal utíkat personál. Provoz se dotoval například z platů sester, což dál nešlo.
Má podle vás opočenská nemocnice šanci udržet se a fungovat v rámci holdingu?
Asi nejsem schopen na tohle úplně odpovědět. Kořeny problémů však vidím v tom, že jsou obrovským způsobem zadlužené velké nemocnice v Náchodě a Rychnově. Ztráta každé z nich činí 150 milionů. Jistě v tom figuruje i Broumov a Opočno, které patří pod Náchod, ale menší částkou. Ovšem ty ohromné ztráty se nevyřeší tím, že se v Opočně zavře chirurgie. Něco se ušetří, ale ne tolik. Navíc je to hra čísel, protože v tom figurují i režijní náklady, které nám rozpočítávají i z Náchoda.
Zavření chirurgie by však mohlo prospět oddělení následné péče, které tu má společně s chirurgickou ambulancí a internou zůstat. Nemělo by to stačit?
Žádný ambulantní chirurg se nebude věnovat pacientům na oddělení následné péče nebo interny, nebude tam chodit dělat převazy. Není to jeho povinnost, nedovolí mu to čas ale hlavně ekonomické podmínky. Protože převazy ležících pacientů jsou finančně nejnáročnější. Představují obrovskou spotřebu materiálu, je to časově náročné, těžko by to někdo stíhal ještě při ambulanci. Pacienti z ostatních oddělení, již budou potřebovat chirurgické ošetření, budou muset být transportováni do vzdálených nemocnic.
Jak by chirurgická ambulance měla fungovat?
Nevím, jak si to kraj představuje. Ambulance by tu mohla být, ale neřeší komplexní péči o pacienty. Předpokládám, že by byla privátní. Takový chirurg pracuje od 7 do 15.30 hodin. Žádný ambulantní chirurg neslouží odpolední službu. To je zajištěné právě tehdy, když stále funguje chirurgické oddělení. Tady už po zrušení oddělení ale žádná pohotovost nebude. Pacient s odřeným kolenem bude muset v té době jet do Hradce, Rychnova, Náchoda.
Nejste tedy přesvědčen ani o kvalitnější následné péči…
Nevím, jak si to mám vysvětlit. Připravili jsme koncepci, ve které jsme naplánovali zeštíhlení celého akutního provozu, to znamená akutní chirurgie i interny. Tyto obory měly už v dnešní době fungovat v jedné budově. Máme tu stále zahálející a předělané oddělení porodnice s dvoulůžkovými i třílůžkovými pokoji se sprchami, které už tři roky zahálí a chátrá. Tam měla být přesunuta chirurgie, je to oddělení, které bezprostředně navazuje na operační sály. Pod námi měla být interna, kde se vloni nákladem 300 tisíc korun vybudovala multidisciplinární Jednotka intenzivní péče.
Co by tím nemocnice získala?
Třicet sedm lůžek interny, která by se uvolnila pro následnou péči. Akutní interna by se zredukovala na 26 – 28 lůžek. Kraj nám to přislíbil, u jednání jsem byl já, bývalý ředitel nemocnice, moje vrchní i staniční sestra. Nic se nestalo. Řekli nám, že jeden milion korun na přestavbu porodnice není, proto se projekt neuskutečnil.
Jako vážný technický problém kraj označuje neexistující vzduchotechniku na operačních sálech . Neohrožuje to pacienty? Jak to, že je hygiena ještě nezavřela?
Zdraví pacientů rozhodně nic neohrožuje. Sály se vloni zrekonstruovaly za 300 tisíc korun právě podle požadavků hygieny. Krajská hygienická stanice jejich provoz schválila.
Jedná se o úplně jinou věc: o tzv. mikroventilaci a mikrocirkulaci, což je odvětrávání medicinálních plynů. Nejde o zdraví pacientů, ale o personál, o odvětrávání toho, co produkuje narkotizační přístroj. Na to se zde neprovedlo žádné měření. Když nám hygiena tyto sály schvalovala, cíleně jsme se příslušné paní doktorky ptali, jak je to s klimatizací. Neexistuje žádná vyhláška ani zákon, který by stanovil, že na sále musí být klimatizace. Ta není ani na sálech v Náchodě. Odvětrávání se má teprve měřit. Nikde však není psáno, že by se sály kvůli tomu musely zavřít. Je to zase jen na nás použitá hůl.
Jezdili sem operovat ortopedi z Náchoda, když měli své sály přetížené, a velmi si to tady pochvalovali, tvrdili, že by byli rádi, kdyby sami takové měli.
Nemohou ale podmínky na sálech ohrožovat personál, nemůže kvůli tomu například při operaci lékař či sestra zkolabovat?
Rozhodně ne. Sama hygienička nám při schvalování provozu sálů sdělila, že stačí vyvětrat jen přes další místnosti. Nikdo tady dosud nezkolaboval.
Veškerá kampaň v tomto směru nám udělala opět medvědí službu. Když se objeví vyjádření, že tady máme větrání jako v kravíně, tak nám samozřejmě odrazuje pacienty.
Nebylo by rozumnější už se o budoucnost chirurgie nestarat?
Starám se kvůli principu. Ze židle mě zvedá, co o nás šíří kraj. Jsou to polopravdy nebo lži. Jde o těžké napadání všech zdejších pracovníků. Pacienti od nás chodí spokojení. Někteří to i napsali panu řediteli. Jeden den jsme od něho dostali děkovný dopis a vzápětí jsme se z médií dozvěděli, že pracujeme na sálech, kde je větrání jako v kravínech.
Bojuji i za své zaměstnance, kterých mám kupodivu zatím dost. Jistě, mohl bych to nechat a říct si, jsem už v podstatě v důchodovém věku. Kolektiv jsem ale roky budoval, stál jsem za ním a stojím za ním i teď.
Devatero důvodů pro změny ve zdravotnických zařízeních v Opočně a v Broumově ve prospěch jejich perspektivní budoucnosti, nastartovala dozorčí rada Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Zní následovně:
1. Stabilizace systému dostupné, kvalitní zdravotní péče pro pacienty v kraji pro udržitelný rozvoj krajského zdravotnictví
2. Zachování zdravotnické péče v Opočně a Broumově: zdravotníci tato města neopouštějí a ani se s takovým krokem nepočítá; zlepší se však prostředí pro pacienty interny či následné péče. Změny se nemají dotknout chirurgických ambulancí ani interních oborů včetně jednotek intenzivní péče.
3. Rozvoj a zlepšení zdravotnických služeb a podmínek pro pacienty v Broumově a v Opočně; změny v pobočkách v Opočně a Broumově otevírají tyto možnosti:
Broumov: rekonstrukce interny za 20 milionů korun v příštím roce
Opočno: rekonstrukce lůžkových částí pro pacienty následné péče - důstojnější podmínky
4. Nevyhovující technické a hygienické podmínky opočenská chirurgie: neexistující vzduchotechnika, větrá se pouze otevřením oken, nezpůsobilé pro provoz z hygienických a technických důvodů
5. Rozšíření: změna v Opočně umožní rozšířit kapacitu následné péče o 20 nových lůžek – rekonstrukce, investice do zlepšení komfortu pro pacienty na lůžkách následné péče
7. Následná péče: rozšíření lůžek následné péče na úkor lůžek akutní péče – kraj trpí nedostatkem lůžek následné péče a má přebytek lůžek akutní péče – v tomto ohledu je tato síť druhá nejméně výhodná mezi všemi ostatními kraji
8. Úspory na provozu chirurgie v Opočně a Broumově ve výši zhruba 22 milionů korun provoz broumovské pobočky náchodské nemocnice se může z ekonomického pohledu začít blížit vyrovnanému hospodaření
provoz opočenské pobočky náchodské nemocnice bude z ekonomického pohledu generovat minimální ztráty; v roce 2008 vytvořil ztrátu 25 milionů korun
9. Zachování dostupnosti zdravotní péče pro obyvatele Opočna a Broumova – ambulantní služba chirurga zůstává zachována.
Za Krajský úřad Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi
S pobavením jsem si přečetl poslední oficiální prohlášení Krajského úřadu v H.Králové /ze dne 4.3.2010 s názvem „Devatero důvodů pro změny ve zdravotnických zařízeních v Opočně a v Broumově a jemu předcházející ze 3.3.2010 Opočno a Broumov budou bez chirurgie sloužit pacientům lépe..
Již sám název prvně zmiňovaného článku evokuje v pozorném čtenáři název oblíbené knihy pohádek K.Čapka – Devatero pohádek.. Snad tedy konečně máme skutečný obraz toho, o co se zde jedná.Respektive článek by měl mít název Devatero pohádek Krajského úřadu .Jen škoda, že tahle pohádka, pokud se ji podaří uskutečnit, rozhodně nebude tou se šťastným koncem…
Nyní k jednotlivým báchorkám:
1. - stabilisace systemu – jednoznačně odmítám nazývat stabilisací rušení fungujícího oddělení akutní lékařské péče a náhradou nabízet péči následnou, mezi lidem nechvalně označovanou jako „odklaďák“, „eldeéenka , další tvrdší názvy nevyjímaje. Tvrzení paní dr.Třešňákové v článku zmiňovaném v prohlášení ze 3.3.2010 týkající se konkretně opočenské chirurgie je navíc pustá lež -. Stávající chirurgické odd. není umístěno v suterenu, pokoje jsou s výhledem do parku,jejich kapacita a rozměr jsou schváleny státními normami, operační sály po jejich rekonstrukci byly loňského roku schváleny kontrolu Krajské hygienické stanice .Zatím nebylo prováděno žádné měření podmínek koncentrace medicinálních plynů na op. sálech, takže používání těchto argumentů je postaveno jen na domněnkách a je naprosto účelové.
2 -zachování zdravotnické péče v e zmiňovaných zařízeních, zlepšení prostředí pro pacienty –
Nekomplexní péče základních oborů vede vždy ke zhoršení kvality i u ošetřovatelské péče pro pacienty ONP a LDN, totéž platí pro pacienty hospitalisované na odd. interním. Každý pacient vyžadující na uvedených odděleních chirurgické konsilium a eventuálně chirurgické ošetření bude muset být transportován řadu kilometrů do vzdálených nemocnic, kde je tato péče zajištěna. Námitka, že zůstane přeci chirurgická ambulance je opět polopravda. Žádný ambulantně pracující chirurg není povinen, navíc mu to nedovolí jeho pracovní náplň i ekonomické důvody, chodit ošetřovat pacienty na zbylá nechirurgická oddělení.
3 Rozvoj a zlepšení zdravotnických služeb…
- opět není pravda – podle loni vypracovaného návrhu , nakreslených plánů a dokonce – žel jenom ústně slíbené investice l milionu Kč na rekonstrukci, mohla dnes již fungovat zatím stále „zakonservovaná“ a po letošní zimě řádně zchátralá bývalá porodnice. Provoz akutních oddělení /interna a chirurgie/ mohl být „zeštíhlen“, ale zůstat zcela funkční , mohlo být k disposici 37!! lůžek současné interny, která se dala použít na krajem tolik kdesi vyhlížená lůžka následné péče. Místo toho – přijďte se podívat – rádi vám bývalou porodnici ukážeme…
4Operační sály - byly v loňském roce na základě požadavku hygieny nákladem cca 300tic stavebně upraveny, Krajská hygiena jejich provoz schválila , opakovaně provedla kontrolu
bez jakýchkoli námitek na provoz. Nyní avisované technické problémy /mikroklimatisace a mikrocirkulace/jsou zástěrkou, zatím nebyla provedena žádná kontrola měření medicinálních plynů. Operační sály v Náchodě by podle tohoto měření musely být uzavřeny okamžitě. K mému dotazu na Státním zdravotním ústavu v Praze mi na přímý dotaz vedoucí tohoto úřadu odpověděla, že neexistuje žádný samostatný předpis týkající se této problematiky pro operační sály Vychází se pouze z obecného zákona podmínek ochrany zdraví při práci /č361/2007/ a uzavření pracoviště může být navrženo pouze za předpokladu nevyhovujících výsledků měření koncentrací zmiňovaných anestetik!! A ne na základě domněnek nějakého úředníka…
5, 7 – tyto záležitosti probrány v bodě ad/3
6 k uvedené problematice by se mohli vyjádřit broumovští kolegové
8 úspory -dovolím si poukázat na kořeny .Okolní „velké“ nemocnice, Rychnov a Náchod, generují v současné době ztráty kolem 150ti mil Kč/údaje se různí/ , jsou ale nejzadluženějšími ústavy, které Krajský úřad spravuje. Chce-li tento ušetřit, měl by se hluboce věnovat problematice těchto ústavů –samozřejmě z hlediska geografického i populace mnohem větších , tím však i pro centrální krajské řízení „bolavějších“.
Nemohu opomenout ani jiný stále diskutovaný fakt – regulační poplatky. Královehradecký kraj vedený sociální demokracií byl jedním z prvních, který se postavil za zrušení těchto zákonem stanovených minimálních finančních částek. Počítáme-li, že ambulantní složky nemocnice v Opočně ošetří ročně cca 25000 pacientů činí hodnota nevybraných a krajem tudíž proplácených poplatků jen za opočenské ambulance 750tis.Kč. Přičteme-li k tomu částku za hospitalisované , což je cca 2500 pacientů ročně vezmeme-li průměrnou dobu hospitalizace 7dnů , činí tato částka dalších 1050000Kč . Kraj nemá peníze, ale aby se zalíbil voličům klidně obchází zákon a vyhazuje ročně jen za malou opočenskou nemocnici jeden a třičtvrtě milionu korun ročně!!! Kolik je to za nemocnice v Náchodě, Rychnově a další raději nedomýšlet…
9-k pohádce č. 9 jenom tolik, že při zachování ambulantní chirurgické péče bude tato fungovat /v rámci ambulance/ od 7-15.30, potom si můžete s rozbitým kolenem, bolavým břichem či drobnou tržnou ranou dojet do nejbližší nemocnice - tj. také jistě možno zahrnout do pohádky č. 3 tedy „rozvoj a zlepšení zdravotnických služeb a podmínek pro pacienty v Broumově a Opočně.“
Hovoří-li mluvčí krajského úřadu pan Imrich Dioszegi o rozjitřených emocích, myslím, že není v dané chvíli při smyslech. Zde nejde o emoce, ale o lži, které se snaží jeho jménem krajští úředníci podstrkovat obyvatelstvu opočenské a broumovské veřejnosti ve jménu starostlivosti o jejich zdravotnická zařízení, rádoby ekonomický pohled na ně a v neposlední řadě o zdraví obyvatel v těchto oblastech.
V Opočně 5.3. 2010 MUDr Milič Světlík
Primář chirurg. odd. v opočně
Perspektivní budoucnost zdravotnických zařízení v Opočně a v Broumově: to je cíl změn, které navrhuje provést vedení náchodské nemocnice ve svých pobočkách. Uzavření lůžkových částí tamních chirurgických oddělení umožní v Opočně rozšířit počet lůžek následné péče o dalších 20 míst a opravu za půldruhého milionu korun.
V Broumově by se mohlo díky navrhovaným změnám začít v příštím roce s rozsáhlejší rekonstrukcí oddělení interny za 20 milionů korun.
„V Broumově a v Opočně nemocnice rozhodně nekončí, naopak se počítá s dalším trvale udržitelným rozvojem těchto zařízení. Tato budoucnost ale není možná beze změn. Geografický vývoj je neúprosný, přibývá obyvatel vyššího věku a vzniká akutní nedostatek lůžek pro tyto pacienty, kteří si zaslouží péči odpovídající úrovni 21. století. Pokud opočenská chirurgie působí v podmínkách sedmdesátých let minulého století a její operační sály nesplňují základní požadavky hygieny, považujeme za účelnější vytvořit důstojnější podmínky pro následnou péči. Stav, kdy se na jednom pokoji v ponurém suterénu tísní 5 pacientů je neudržitelný,“ uvedla Jana Třešňáková, krajská radní pro oblast zdravotnictví.
Se změnami v pobočkách náchodské nemocnice již souhlasila dozorčí rada Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Lidé z Opočenska a Broumovska těmito změnami o dostupnou chirurgii nepřijdou: akutní chirurgické zásahy budou provádět ambulance, závažné akutní případy či plánované operace provedou chirurgie v Náchodě a v Rychnově nad Kněžnou. V Opočně i Broumově zůstávají oddělení interny a také jednotky intenzivní péče
Změny krajské zdravotnictví nutně potřebuje, aby bylo jeho financování udržitelné a péče o pacienty co nejlepší. Krajské zdravotnictví by mělo díky této restrukturalizaci ušetřit více než 20 milionů korun ročně. Pracoviště v Opočně i Broumově byla dosud ztrátová, po provedených změnách se jejich hospodaření výrazně zlepší. Opočenská pobočka měla v roce 2008 ztrátu 25 milionů korun a přesunem chirurgie by měla uspořit nejméně 16 milionů korun. Broumovské zdravotnické zařízení by mohlo navrhovaným krokem svou ztrátu snížit o zhruba 6 milionů korun.