Jedná se o další z tvůrčích dílen pro veřejnost. Dílna proběhne v sobotu 3. listopadu od 15 do 17 hodin. Dílnu pořádá občanské sdružení INEX – SDA Kostelecké Horky.

Zatímco česká kultura zná svátek, kdy vzpomíná ne zemřelé, jako den, kdy se hřbitovy plní svíčkami, v Japonsku je tomu jinak.

Do Kosteleckých Horek, malé vesničky v Poorličí, se na Dušičky vrací japonský svátek světel. Naposledy před pěti lety měli lidé možnost seznámit se s touto prastarou japonskou tradicí díky dobrovolníkovi místního občanského sdružení. Jun Kahata pochází z Tokya, ale v České republice pracoval půl roku jako dobrovolník, aby se zde nakonec usadil natrvalo.

Lodičky se vzkazy namísto svíček

V rámci sobotní dílny se budou vyrábět speciální světelné lodičky, na které se kaligraficky píší vzkazy pro zemřelé. Lodičky se posléze posílají po vodě. Namísto moře bude muset v Kosteleckých Horkách stačit rybník.

Součástí dílny bude povídání o smyslu a původu této japonské tradice, která tolik připomíná české Dušičky. Návštěvníci Modrého domu budou moci ochutnat něco z japonských specialit a popít japonský čaj.

Návštěvníkům Modrého domu bude dále k dispozici Modrá kavárna s kávou a čokoládou značky Fair Trade a obchůdek s výrobky místních výtvarníků.  Šárka Kulíšková